1. HASTA YORUMLARI
 2. SIK SORULANLAR
Köpük TedavisiKÖPÜKLE VARİS TEDAVİSİ
 1. HASTA YORUMLARI
 2. +90312 224 1314
Köpük TedavisiKöpük Tedavisi
Merhaba;Size hangi konuda yardımcı olabiliriz ?

Varis Nedir

Varis Nedir

Varis

Varis bacaklardaki toplardamar kapak hastalığıdır. Bu nedenle varisi sadece estetik bir sorun olarak görmek yanlış olur. Varis; Deri altında bulunan yüzeyel damarların veya kaslar arasında bulunan toplardamarların kapak yetmezliği dolayısıyla kanı taşımadaki yetersizliği sonucunda ortaya çıkan bir sağlık sorunudur.

Varis bir estetik sorun olmasının yanı sıra tedavi edilmesi gereken bir damar sağlığı sorunudur.

Varisin ilerleyen aşamaları, hastanın hayat konforunu ciddi derecede olumsuz olarak etkiler. Bu nedenle varisi olan hastaların bu rahatsızlığı ciddiye alarak bu konunun uzmanı olan bir girişimsel radyoloji uzmanına başvurarak tetkik ve tedavisini planlaması tavsiye edilir.

Varis Nedir?

Günümüzde bacağından çeşitli şikâyetleri ve ağrıları olan hastalar ilk olarak varis’ten şüphelenmektedirler. Varis nedir? Bacaklarda bulunan toplardamarların düzenli olarak işlevini yapamamasından dolayı ortaya çıkan hastalıktır. Varis, kalbe doğru giden kirli kan hücrelerinin akışını sağlayan toplardamarların işlevini düzgün yapamaması nedeni ortaya çıkmaktadır.

Gözle görebileceğimiz seviyeye ulaşan varis rahatsızlığını, cilt yüzeyinde damarların belirgin şekilde görülmesi ile fark edebiliriz. Bunun yanı sıra bacakta morarmalar, bacakta şişkinlikler, kaşıntı ve kabarıklık gibi belirtilerde varis’i işaret edebilmektedir. Ancak tüm bu belirtilerin olması kendi başınıza tedavi uygulayabileceğiniz anlamına gelmez. Kimi varis rahatsızlığı olanlar doğru ile yanlışı ayırt etmeden bu sorundan kendi kurtulmak istemektedir. Ancak bu belirtilerin olduğu bir kişi mutlaka uzman doktora görünmesi gerekir. Son yıllarda yapılan en büyük hatalardan biri varis kremi ile çözüm aramaktır.

Varis kremleri kullanmak doğru değildir. Çünkü varis kremleri işe yaramaz.

Bu konuda destek alabileceğiniz işinde yeterli bilgiye sahip Radyoloji uzmanları varis sorununa en etkili çözümü sunmaktadırlar. İster sizin böyle bir şikâyetiniz olsun, ister bir tanıdığınızın varis şikâyeti olsun mutlaka bu konuda uzman bir Radyoloğa başvurarak çözüm aramalısınız. Bu konuda en etkili ve tedavi konusunda uzman olan Radyoloji uzmanları sorunlarınızı kökten çözecek bilgi ve birikime sahip uzmanlardır. Size önerilen varis kremi ile şifa aramak zaman kaybından ve hastalığınızın daha da ileri seviyeye çıkmasından başka bir işe yaramayacaktır. Bu konuda en doğru tedavi yöntemini tıp doktorları sağlayacaktır.

Varis hastaların birçoğu ameliyattan uzak durmak ister ve bıçak altına yatmak istemezler. Damarları ameliyat ile almadan tedavi sürecini yürüten Radyoloji uzmanları ile bıçak altına yatmadan varis rahatsızlığından kurtulabilirsiniz.

Ameliyatsız Varis Tedavisi İle Varisten Kurtulun

Günümüzde varis şikayeti olan birçok kişi mevcuttur. Ancak birçok kişi de yanlış uzmana giderek bıçak altına yatmaktadır. Sizde eğer varis şikayetinden şüpheleniyorsanız ya da varis rahatsızlığınız var ise mutlaka Radyoloji Uzmanı ile görüşerek neler yapılabileceği hakkında bilgiler almalısınız.

Ameliyatsız varis tedavisi yöntemlerinden biri varisli damarın belirlenerek lazer kateteri ile yakılmasıdır. Bu işlem sadece iğne deliği kadar bir yerden giriş yapılarak yapılmakta ve her hangi bir ağrı vermemektedir. Bu nedenle hastalara narkoz bile verilmemektedir. İşlem sırasında hasta uyutulmaz. Ağrı duymadan uygulanan bu işlem yaklaşık bir saat kadar sürer. Bir saat kadar süren ve lazer kateteri ile yakılan bölge temizlenerek hasta varisten kurtarılmaktadır.

İşlem sonrasında ise hastaya varis çorabı giydirilmekte ve evine gönderilmektedir. Basit ve ameliyatsız bu işlemin hemen ertesi günü hasta işine gidebilir ve tüm sosyal aktivitelerine kaldığı yerden devam edebilir. Ancak bir ay boyunca hasta varis çorabını her gün giymesi gerekir. 

Varis nedir diye soruyorsanız ancak yeterli cevap veremediysek lütfen bize ulaşın.

 • Varis Nasıl Oluşur?
  Varis Nasıl Oluşur?

  Bacaklarda bulunan toplardamar işlevini tam anlamı ile yapamaz duruma gelmesi ile varis ortaya çıkmaktadır. En basit ve yalın hali ile varis neden oluşur bu şekilde ifade edebiliriz. Ancak varis rahatsızlığının neden ve nasıl oluştuğunu merak ediyorsanız, daha detaylı bilgileri şu şekilde de aktarabiliriz. Bacaklarında şişme görülmesi, morarmaların oluşması, damarların belirgin şekilde görünmesi varis rahatsızlığının belirtileri olarak gösterilmektedir. Bacaklarda bulunan toplardamarlardan bir veya birkaç tanesinin görevini yapamaması nedeni ile ortaya çıkan varis, şu şekilde oluşmaktadır. Kan hücrelerinin kalbe doğru gitmesini sağlayan toplardamarların içerisinde ki kapakçıkların kan akışını yukarı vermesini sağlamakta ve alta kaçmasına izin vermemektedir.

  Fakat toplardamar içerisinde bulunan kapakçıklar, damarın genişlemesi ile birlikte görevini yapamaz duruma gelir ve kirli kan aşağıya doğru kaçar. Kapakçıkların işlevini yapamamasından kaynaklı olarak kanın yukarı gidememesi ve kirli kanın altta kalması zaman içerisinde damarlarda tıkanmalara neden olmaktadır. Tıkanan damarlar ise kan akışını engellediği için damarın morarmasına neden olur ve ciltte bile gözle görülür hale gelmesine neden olur. Çapı genişlemiş olan toplardamarların içerisinden geçen kan hücrelerinde bulunan kirli kanın kalbe gitmesi gerekirken kapakçıkların düzgün çalışmaması nedeni ile aşağıya geri gider. Bu konuda ise en iyi tedavi sürecini Radyoloji uzmanları verir. Çeşitli nedenlerden dolayı ayağınızda ki rahatsızlıklarınızdan kısa sürede ve bıçak altına yatmadan Radyoloji uzmanları ile kurtulmak mümkün.

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • H
  Huseyin Ucan06.07.2018

  iki yıl önce sağ bacağımdan varis ameliyatı oldum. şimdi aynı bacağımda yeniden varisli damarlar oluşmaya başladı. diğer bacağımda da kılcal varisler çoğalmaya başladı. size gelsem kesin çözüm bulabilir misiniz?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Öncelikle geçmiş olsun Hüseyin Bey. Biz hastalıklı damarlarınıza tedavi uyguluyoruz sağlıklı damarlarınıza okunmuyor Dr. Rengin hocamız. Bizim tedavi uyguladığımız varisli damarlarınızda bir tekrarlama olmuyor.Verdiğimiz ilaçla damarınız kuruyarak zamanla vücudunuz tarafından emilerek kayboluyor.Kliniğimizde kesi tanı için Dr. Rengin hocamızın size ayakta Doppler US çekmesi gerekir. Daha sonra bir venöz haritalama oluşturuluyor. Sizin için uygun olan tedavi planı Skleroterapi ( Köpük Tedavisi) mi ? yoksa Endovenöz Lazer Ablasyon mu ? buna karar veriliyor. Skleroterapi (Köpük tedavisi) Genelde kılcal varislerde ve orta derece varislerde uygulanan bir tedavi yöntemidir. 1-2 senansa biter ama nadirde olsa 4-5 seans süren hastalarımızda oluyor. Bunun sebebi varislerin azlığına ya da çokluğuna bağlıdır. Endovenöz Lazer Ablasyon (EVLA) ; venöz yetmezlik,damar genişlemesi ve ameliyat olması gereken damarlarda uyguladığımız ikinci bir tedavi yöntemidir.Ameliyatsız tedavimiz bu EVLA sayesinde hastalarımızın sağlığına hemen kavuşmasını ve yaşamına olumlu devam etmesinde en büyük etkendir. Kesi yok, dikiş yok ve anestezi almadan tedavilerinize yürüyerek gelip gideceğiniz bu tedavi yöntemlerimizde tekrarlama, herhangi bir sorun yaşamadan varislerinizden kurtulmanız mümkündür. Fiyat Bilgisi ve Randevu için bize (0312)224 13 14 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

Soru Sor
Adres Ufuk Üniversitesi Caddesi, Farilya Business Center, No: 8 Kat: 14 Ofis: 68 Çukurambar / Çankaya / Ankara Klinik 0312 224 1314 Mobil 0532 385 3193 Mail infodrrengin.com
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 3193 0312 224 1314