1. HASTA YORUMLARI
 2. SIK SORULANLAR
Köpük TedavisiKÖPÜKLE VARİS TEDAVİSİ
 1. HASTA YORUMLARI
 2. +90312 224 1314
Köpük TedavisiKöpük Tedavisi
Merhaba;Size hangi konuda yardımcı olabiliriz ?

Köpükle Varis Tedavisi

Köpükle Varis Tedavisi

Köpükle Varis Tedavisi Nedir?

Köpükle varis tedavisi halk arasında iğneli varis tedavisi olarak bilinmektedir. Köpükle varis uygulaması ameliyatsız varis tedavi yöntemleri içinden en çok tercih edilen yöntemlerden birisidir. Köpükle varis tedavisi hastanın kısa süre içinde günlük yaşantısına dönebilmesine izin verirken aynı zamanda da etkisini damarlar üzerinde oldukça hızlı bir şekilde gösterebilmektedir.

Köpükle varis tedavisi yapılırken köpük adı verilen madde sklerozan isimli varis ilacının hava ile karışımından elde edilmektedir. Bu karışım sonucu elde edilen tıbbi köpük varisli damarların tedavisinde damarın kapanmasını sağlamakta ve damarların kısa süre içinde kapanmasını sağlamaktadır.

Köpükle Varis Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Sklerozan isimli varis ilacının özel bir tıbbi malzeme yardımı ile hava ile karışımından elde edilen köpüğünün damarlara enjekte edilmesi ile yapılmaktadır. İlacın köpük haline getirilerek kullanılması ise köpükle varis tedavisinin oldukça ekonomik olmasını da sağlamaktadır. Köpük hazırlanırken ilacın çok az bir kısmı kullanıldığı için ilacın tasarruflu bir şekilde kullanılması ile ekonomik bir tedavi yöntemi olarak bilinmektedir. Çok az bir köpük ile birden fazla sorunlu ve varisli olan damar tedavi edilebilmektedir. Elde edilen köpüğün damarlar içinde enjekte edilebilmesi ise yaklaşık olarak 1 mm den ince çaptaki çok ince tıbbi bir iğne yardımı ile yapılabilmektedir.

Köpükle varis tedavisi yapılmadan önce öncelikli olarak damarların tespit edilmesi gerekmektedir. Ardından köpük, iğne yardımı ile varisli damarlara enjekte edilmesi yapılmaktadır.

Köpükle varis tedavisi kesinlikle sıradan bir tedavi veya uygulama değildir. Uzman doktorlar aracılığı ile özellikle de steril ve profesyonel kliniklerde ve girişimsel radyoloji uzmanlarının aracılığı ile yapılması gerekmektedir. Varislerin tedavi edilmesi için öncelikli olarak varis çeşidinin iyi tespit edilmesi çok önemlidir. Tespit edilen varis çeşidi için en uygun ve en çok etkili olabilecek varis tedavi şekli uygulanmaktadır.

Köpükle varis tedavisi ise neredeyse tüm varisli olan damarları temizleyebilir. Ancak bu noktada en önemli noktalardan birisi de köpükle varis tedavisi uygulaması içerisinde kullanılacak olan iğnenin girebileceği kalınlıktaki damarların olmasıdır.

Oldukça kalın ve köpük ile doldurulamayacak kadar kalın damarlarda ise lazer veya radyo frekans uygulaması daha etkili sonuçlar verebilmektedir. Bunun için köpükle tedavi yönteminin uygun olmadığı durumlarda hastaya lazer veya radyo frekans uygulaması önerilmektedir.

Köpükle varis tedavisi yaklaşık olarak on dakika gibi çok kısa süre içinde yapılabilmektedir. Varisli damarların boyutu ve yeri önceden tespit edildiği için uygulama oldukça kısa sürebilmektedir.

Köpükle varis tedavisinin hasta için en önemli artılarından birisi de herhangi bir narkoza veya hastaneye yatma gibi işlemlere gerek kalmadığıdır. Bunun için hasta tedavi işlemlerinin başarılı bir şekilde sonuçlanmasının ardından kısa süre içinde hastaneden ayrılabilir ve günlük yaşantısına doktorun tavsiyeleri ile geri dönebilir.

Köpükle varis tedavi sonrasında herhangi bir varis çorabı ya da bandaj kullanımına gerek yoktur.

Köpükle varis tedavisi hakkında daha fazla bilgi ve randevu için bize ulaşın.

Köpükle Varis TedavisiSık Sorulan Sorular3
 • Köpük Tedavisi Ağrılı Mıdır?
  Köpük Tedavisi Ağrısız Bir Tedavi Yöntemidir. 

  Varis hastalarının tedavi öncesinde çok sordukları soruların başında köpük tedavisi ağrılı mıdır? olmaktadır.

  Varis hastalığının tedavisinde çok sık başvurulan bir yöntem olan köpükle varis tedavisi hastalar için konforlu ve ağrısız bir tedavi imkanı sunmaktadır. 

  Köpük Tedavisi sırasında bacak toplardamarlarının içerisine uygulanan ilaç damar içinde etki yapmaktadır. Bu etki sayesinde bacak toplardamarları yapışarak kapanmaktadır. Varis bu şekilde sona ermektedir. 

  Tedavinin yapılması sırasında bacak toplardamarlarına çok ince iğneler ile ilaç verilmektedir. Kullanılan iğneler çok çok ince oldukları için neredeyse hiç ağrı duyulmaz. 

 • Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?
  Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Son yıllarda birçok kişide karşılaştığımız varis rahatsızlığı, günümüzün kronik hastalıklarından biri olmuştur. Hızla artan bu hastalık için birçok uzman hastaya bıçak altına yatması gerektiği yönünde tedavi önerisinde bulunmaktadır. Ancak bu son derece gereksiz ve riskli bir yöntemdir. Kalp damar cerrahi uzmanları bu konuda tek yöntemin ameliyat olduğunu ifade etmektedirler ve damarın alınması için bunun şart olduğunu öne sürmektekiler. Bıçak altına yatmadan da varis sorununuzdan kurtulabilir ve gündelik hayatınıza kaldığınız yerden çok kısa sürede devam edebilirsiniz. Bu konuda Girişimsel Radyoloji Uzmanı hasta üzerinden gerekli incelemeleri ve kontrolleri yaparak sorunun kaynağına ulaşır. Daha sonrasında ise toplardamarın sorunlu olduğu bölge üzerinde iğne ile basit tedavi süreci başlatılır.

  Hastalar için sunulan ameliyatsız varis tedavi önerimiz ve bıçak altına girmek zorunda olmadan varis rahatsızlığı tedavi edilebilir. Radyoloji Uzmanı tarafından gerçekleştirilen ameliyatsız varis tedavisi ile artık bacak ağrılarınızdan kısa sürede kurtulmak mümkün. Kılcal damarlarda biriken kirli kanın bacaklarda ağrı yaptığını, morarmalara neden olduğunu ve kaşıntı yaptığından bahsetmiştik. Bu sorunlarınızdan kurtulmak için en basit ve risksiz tedavi yöntemi Radyoloji Uzmanı ile mümkündür. İnternette dolaşan varis kremini ise asla kullanmayın. Bu son derece yalan ve hiçbir olumlu katkısı olmayan krem ile boşa zaman kaybederek hastalığın daha ciddi boyutlara ulaşmasına izin vermeyin. Varis kremi şifa arayan hastaların duyguları ile ve çare aramaları ile oynanan oyundan başka hiçbir şey değildir.

 • Köpük Tedavisinde Kullanılan İlaç Nedir?
  Varis tedavisinde kullanılan ilaçlardan biri olan aterosklerol bu tedavi için kullanılan tek ilaçtır.

  Köpük tedavisi hastalar tarafından genellikle yanlış anlaşılır. Çoğu zaman hastalar varisli bacakların cilt yüzeyine dışarıdan köpük uygulanması suretiyle yapılan bir tedavi olduğunu zannetmektedir.

  Oysa köpük tedavisi saç teli kadar ince iğne ile kılcal damarların içine köpük haline getirilmiş Aterosklerol (aethoxysklerol) verilmesiyle yapılan tedavi yöntemidir. Köpük tedavisi olarak ifade edilmesinin nedeni tedavi için kullanılan ilacın özel bir işlemle köpürtülerek uygulanmasından kaynaklanmaktır. Köpük tedavisi esnasında kullanılan ilacın derişim oranları işlemi doktorlar tarafından belirlenir.

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • H
  Hasan Kurukan11.10.2018

  Hocam merhaba, bacaklarımda özellikle ayak bileklerimde çok miktarda kılcal varisler var. Bu varislerin olduğu yerde açık yaralar oluşmaya başladı. Bu yaralar iyileşmeden köpükle varis tedavisi yapılabilir mi?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Hasan bey öncelikle geçmiş olsun.Varislerin sebep olduğu yaraların bir an önce tedavi edilmesi gerekir. Öncelik olarak varisler tedavi edilirken , bununla beraber yaralarınıza gerekli yara bakımını da yaparak sizi sağlığınıza kavuşturuyoruz.Eğer varisleriniz tedavi edilmez ise yara oluşumunu önleyemeyiz ve git gide yaralarınız daha ciddi boyutlara ulaşabilir.Skleroterapi köpük devasiyle kılcal varislerinize tedavi uyguluyoruz.Fiyat Bilgisi ve Randevu için bize (0312)224 13 14 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

 • H
  Hüseyin Korkmaz17.07.2018

  merhaba, köpük tedavisi ile varis hastalığını çözdükten sonra varis hastalığının tekrarlaması mümkün mü?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhabalar Hüseyin Bey. Bizim tedavi ettiğimiz damarlarınızda , varislerinizde bir tekrarlama olmuyor. 3-6 ay arasında vücudunuz tarafından emilerek varisleriniz kayboluyor. Fakat sağlıklı damarlarınızı korumak sizin elinizdedir. Kliniğimize geldiğiniz vakit, sağlıklı damarlarınızı korumanız adına sizi bilgilendiriyoruz. Sağlıklı damarlarınızı korumazsanız varis oluşabilir fakat bizim tedavi ettiğimiz damarlarınızda bir tekrarlama söz konusu değildir.

Soru Sor
Adres Ufuk Üniversitesi Caddesi, Farilya Business Center, No: 8 Kat: 14 Ofis: 68 Çukurambar / Çankaya / Ankara Klinik 0312 224 1314 Mobil 0532 385 3193 Mail infodrrengin.com
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 3193 0312 224 1314