1. HASTA YORUMLARI
 2. SIK SORULANLAR
Türkçe Sayfa AyarlarıKÖPÜKLE VARİS TEDAVİSİ
 1. HASTA YORUMLARI
 2. +90312 224 1314
Türkçe Sayfa AyarlarıTürkçe Sayfa Ayarları
Merhaba;Size hangi konuda yardımcı olabiliriz ?

Varis Nasıl Teşhis Edilir?

Varis Nasıl Teşhis Edilir?

Varis; radyoloji uzmanı tarafından renkli doppler ultrason eşliğinde yapılan muayene ile teşhis edilir.

Varis muayenesi esnasında radyoloji uzmanı hastayı ayağa kaldırarak ayakta doppler ultrason yapar. Bacak toplardamarlarındaki kan akışı bu şekilde tespit edilir.

Bu işlem esnasında hastanın bir takım hareketler de yapması istenir. Bu sayede bacaklardaki kan akımının yönü ve durumu tespit edilir. Yapılan tespitler ile bacaklardaki toplardamar kapak yetmezliğinin miktarı ve yerini gösteren bir haritalama yapılır.

Bu haritalama daha sonra yapılacak olan varis tedavisinin nerelere nasıl yapılacağının tespiti için çok önemlidir. Örneğin köpük uygulanacak bölgenin neresi olduğunun bilinmesi bu şekilde mümkün olur. Keza lazerle varis tedavisi yapılacak ise kapak yetmezliğinin nerede başlayıp nerede sona erdiğinin önemi çok büyüktür.

Venöz haritalama da denilen bu işlem varis muayenesi esnasında yapılan önemli bir işlemdir.

Varis Ağrısı Nasıldır?

Varis, bacaklardaki toplardamarların kirli kanı yukarı taşıyamaması sonrası gelişen damar genişlemeleridir. Normalde bacaktan uzaklaşması gereken kirli kan uzaklaştırılamaz ve bacaklarda birtakım şikayetler gelişir. Bunlar ; ağrı, kaşıntı, renk değişikliği, kramplar gibi çeşitli rahatsızlıklardır. Görsel olarak da rahatsızlık vermektedir. Bunlardan en sıkıntılı olanı genellikle ağrıdır.

Varis ağrısı ne zaman olur?

Varis ağrısı genellikle akşam saatlerinde belirginleşir. Çünkü varisli damar, kirli kanı kalbe götürmekten sorumlu toplardamardır. Bacak toplardamarlarında tek taraflı valv gibi çalışan kapakçıklar vardır. Bu kapakçıklar kirli kanın yukarı çıkışına izin verirken aşağı dönmesini engeller. Toplardamardaki genişleme yüzünden damarın içindeki kapakçıklar görevini yapamaz hale gelir, çalışır ancak aradan kirli kan aşağı doğru iner. Yani kirli kanın yukarı gitmesi gerekirken tekrar ayaklara doğru iner. Karın içi basıncı yüksek olan hastalarda bu daha da çok olur. Gebelik, kilo artışı bu süreci hızlandırır. Çoğunlukla gün boyu ayakta duran hastalarda kirli kan bacaklarda birikir. Bu nedenle akşama doğru bacaklarda ciddi ağrı oluşur.

Varisin ağrısı nasıl geçer?

Hasta ayaklarını yukarı kaldırdığı zaman ya da soğuk su ile yıkadığı zaman ağrısı bir miktar azalır. Bazı hastalara varis çorabı verilir, varisli damarlarda büzülmeye yol açacak ilaçlar önerilebilir. Ancak tüm bunlar geçici iyileşmeler sağlar. Ağrının tamamen geçmesine faydası yoktur. Ağrının tamamen geçmesi için varisli damarların kapatılması gerekir.

Kılcal damarlar da ağrı yapar mı?

Kılcal damarlar lokal olarak bir yerde çoğalmışsa ağrı yapabilir. Özellikle diz arkalarında belirgin ağrıya neden olabilir. Tedavi sonrası hastaların ağrıları belirgin şekilde kaybolmaktadır.

Varis ağrınız varsa bizi arayın.

Varis ağrısı yaşıyorsanız varis muayenesi olmanız bu ağrının varise bağlı olup olmadığını anlamanın tek yoludur. 

Venöz Haritalama

Bacak toplardamarlarında kapakçık sorunu bulunan yerlerin ve varis oluşumunun yoğunlaştığı yerlerin belirlendiği bir tetkik türüdür. Venöz haritalamayı deneyimli radyoloji uzmanları renkli doppler ultrason eşliğinde yaparlar.

Venöz haritalama bacak varisi sorunu olan hastaların varis teşhisi esnasında oluşturulur. Venöz haritalama yapmaktaki amaç bacak toplardamarlarında bulunduğu düşünülen varisli damarların nereden nereye kadar olduğunu tespittir.

Venöz haritamala ile elde edilen bilgiler yapılacak olan varis tedavisinin şeklini ve tekniğini tespit etmeye yarar. Uygulanacak tedavinin köpük tedavisi mi yoksa lazerle varis tedavisi veya skleroterapi mi olduğu bu sayede belirlenir.

Venöz haritama yapılmadan varis tedavisine geçilmesi son derece hatalı bir işlemdir. Bu nedenle venöz haritalama yaptırmadan varis tedavisine başlanmaması tavsiye olunur.

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • K
  Kurban K11.10.2018

  Rengin hocam merhaba, bundan bir yıl önce varis hastalığı şüphesi ile devlet hastanesi kalp damar cerrahisi bölümüne gittim. Muayene yapan doktor varis olabilirsin dedi. Radyoloji bölümünde bir doktor doppler yaptı. Raporda varis var diyor. Kalp damar cerrahı rapora baktı ve varis çorabı giy dedi. Ama bu benim sorunumu çözmüyor ne yapmalıyım.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhabalar. Sadece varis çorabı giymek tedavi olmadan varislerinizin iyileşmesinde bir yarar sağlamaz. Ben girişimsel radyoloji uzmanı olarak doppleri çeker ve tanımı kendim koyarım. Daha sonra damarlarınızın tipi ve derecesine göre size tedavi yöntemlerini uygularım.Fiyat Bilgisi ve Randevu için bize (0312)224 13 14 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

Soru Sor
Adres Ufuk Üniversitesi Caddesi, Farilya Business Center, No: 8 Kat: 14 Ofis: 68 Çukurambar / Çankaya / Ankara Klinik 0312 224 1314 Mobil 0532 385 3193 Mail infodrrengin.com
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0312 224 13140532 385 3193