1. HASTA YORUMLARI
 2. SIK SORULANLAR
Köpük TedavisiKÖPÜKLE VARİS TEDAVİSİ
 1. HASTA YORUMLARI
 2. +90312 224 1314
Köpük TedavisiKöpük Tedavisi
Merhaba;Size hangi konuda yardımcı olabiliriz ?

Ameliyatsız Varis Tedavisi

Ameliyatsız Varis Tedavisi

Ameliyatsız varis tedavisi nedir?

Ameliyatsız Varis Tedavisi çoğu varis hastasının aklına gelen bir konu. Bu konu üç başlık altında açıklanabilir.

Bu başlıklarda ameliyatsız varis tedavisi yöntemleri açıklanmaktadır.

Lazerle Varis Tedavisi

Varisli damarların kapatılmasında kullanılan ilk ve en yüksek teknolojiye sahip olan ameliyatsız varis tedavisi yöntemi lazerle yapılanıdır.

Varis oluşmuş olan damarın kapatılmasından başka bir varis tedavisi yöntemi yoktur. Varis bitkisel yöntemler ile iyileştirilemez veya kapatılamaz. Bu nedenle varisli damarın kapatılması için bitkilere veya varis kremlerine başvurmamak gerekir. Ameliyatsız varis tedavisi yöntemleri arasında en iyi yöntem lazerle varis tedavisi yöntemidir.

Lazerle varis tedavisi sırasında damarın içine lazer enerjisi verilerek damarın iç yüzeyi yakılır. Damarın iç yüzeyi yandığında büzüşerek yapışır ve kapanır. Böylece varis sona erer. Ameliyatsız varis tedavisi yöntemi olan Lazerle varis tedavisi genellikle en kalın damarlara uygulanır. Çünkü lazer damara içten etki eder. Damarın kalınlığı lazer fiberinin girebileceği kadar geniş olması gerekir. Lazer enerjisinin etkisi en geniş damarları kapatmaya gücü yetmektedir. Bu nedenle ameliyatsız varis tedavisi işlemlerinin ilk aşaması olarak lazerle varis tedavisine başvurulması normaldir.

Köpükle Varis Tedavisi

Bir başka ameliyatsız varis tedavisi yöntemi olan köpükle varis tedavisinde de lazerle varis tedavisinde olduğu gibi damarın içten yakılarak kapatılması amaçlanır. Bu amaca ulaşmak için aterosklerol isimli ilaç özel bir işlem ile köpürtülerek damar içine çok ince iğneler ile verilir. Bu ilaç lazerin damarın iç yüzeyine yaptığı etkiyi yapar. Bu madde damar içini yakar. Damarın iç yüzeyi yandığında damar içine doğru büzüşerek yapışır ve kapanır. Daha önce de anlattığımız gibi varisli damarın kapatılması varisin tedavisidir. Varis hastalığı işlevini yitiren toplardamar hastalığıdır ve bu damarları yeniden işlevine kavuşturmak mümkün değildir. Hele ki varis kremi veya at kestanesi kremi gibi yöntemler ile varisli damarın işlevinin düzeltilmesi mümkün değildir. Bu tip tedavi yöntemleri ile iyileştiğini söyleyen bir tek kişi bile yoktur. Olsa olsa bir kaç günlük rahatlama yaratır ama hastalığı geçirmez.

Son ameliyatsız varis tedavisi yöntemi ise Skleroterapi olmaktadır.

Bu yöntem köpükle varis tedavisinde kullanılan aterosklerol isimli ilacın köpürtülmeden damar içine verilmesi yöntemidir. Ameliyatsız varis tedavisi yöntemi olarak bilinen bu yöntem de de kılcal damar içine verilen ilaç damar içinin büzüşerek kapanmasını ve yavaş yavaş yok olmasını sağlar. Ameliyatsız varis tedavisi yöntemlerinin tamamı varisli damarın kapatılmasını amaçlamaktadır. Daha önce uygulanan varis ameliyatları ile de varisli damarlar koparılarak kapatılmaktaydı.

Ameliyatsız varis tedavisi hakkında daha fazla bilgi ve randevu için bize ulaşın.

Ameliyatsız Varis TedavisiSık Sorulan Sorular3
 • Köpük Tedavisi Ağrılı Mıdır?
  Köpük Tedavisi Ağrısız Bir Tedavi Yöntemidir. 

  Varis hastalarının tedavi öncesinde çok sordukları soruların başında köpük tedavisi ağrılı mıdır? olmaktadır.

  Varis hastalığının tedavisinde çok sık başvurulan bir yöntem olan köpükle varis tedavisi hastalar için konforlu ve ağrısız bir tedavi imkanı sunmaktadır. 

  Köpük Tedavisi sırasında bacak toplardamarlarının içerisine uygulanan ilaç damar içinde etki yapmaktadır. Bu etki sayesinde bacak toplardamarları yapışarak kapanmaktadır. Varis bu şekilde sona ermektedir. 

  Tedavinin yapılması sırasında bacak toplardamarlarına çok ince iğneler ile ilaç verilmektedir. Kullanılan iğneler çok çok ince oldukları için neredeyse hiç ağrı duyulmaz. 

 • Varis Tekrarlar mı?
  Varis Tekrarlar mı?

  Varis hastalığı, bacak toplardamarında oluşan bir problemdir. Bu hastalıkta damarların çapı genişler ve kirli kanı aşağı doğru kaçırmaya başlar. Damarların çapının ilaçla ya da bitkisel yöntemlerle eski haline getirilemesi mümkün değildir. Böyle bir durumda varisli damarları ameliyat ile çıkarmak ya da lazerle varis tedavisi ile kapatmaktan başka çare yoktur. 

  Lazerle varis tedavisi uygulanan damar kalıcı olarak kapanır. Yani varis bulunan damar lazer enerjisi ile kapatıldığında bir daha açılması mümkün değildir. Bu nedenle varis tekrarlar mı sorusunun cevabı HAYIR dır. 

  Peki Varis Yeniden Oluşur mu?

  Varis tedavisi yapılmadan önce yapılan renkli doppler ultrason ile varisli damarların yeri ve varisin seviyesi tespit edilir. Bu tespit yapıldıktan sonra varisli damarların kapatılması işlemine başlanır. Lazerle varis tedavisi yöntemi ile ya da köpük tedavisi yöntemiyle olsun her iki yöntemde de sadece o an varisleşmiş olan damarlar kapatılır. Ancak varis tedavisinin yapıldığı sırada sağlıklı olan damarların sonradan varisleşmesi her zaman mümkündür. Yani varis yeniden oluşur mu sorusunun cevabı farklı damarlarda evet şeklinde verilebilir. 

  Bu nedenle varis tedavisi ile kapatılan damarlarda yeniden varis oluşması mümkün değildir. Fakat farklı ve sağlıklı damarlarda varis oluşması her zaman mümkündür. 

   

 • Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?
  Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Son yıllarda birçok kişide karşılaştığımız varis rahatsızlığı, günümüzün kronik hastalıklarından biri olmuştur. Hızla artan bu hastalık için birçok uzman hastaya bıçak altına yatması gerektiği yönünde tedavi önerisinde bulunmaktadır. Ancak bu son derece gereksiz ve riskli bir yöntemdir.

  Kalp damar cerrahi uzmanları bu konuda tek yöntemin ameliyat olduğunu ifade etmektedirler ve damarın alınması için bunun şart olduğunu öne sürmektekiler. Bıçak altına yatmadan da varis sorununuzdan kurtulabilir ve gündelik hayatınıza kaldığınız yerden çok kısa sürede devam edebilirsiniz.

  Ameliyatsız Varis Tedavisini Kim Yapar?

  Bu konuda Girişimsel Radyoloji Uzmanı hasta üzerinden gerekli incelemeleri ve kontrolleri yaparak sorunun kaynağına ulaşır. Daha sonrasında ise toplardamarın sorunlu olduğu bölge üzerinde iğne ile basit tedavi süreci başlatılır.

  Hastalar için sunulan ameliyatsız varis tedavi önerimiz ve bıçak altına girmek zorunda olmadan varis rahatsızlığı tedavi edilebilir. Radyoloji Uzmanı tarafından gerçekleştirilen ameliyatsız varis tedavisi ile artık bacak ağrılarınızdan kısa sürede kurtulmak mümkün.

  Kılcal damarlarda biriken kirli kanın bacaklarda ağrı yaptığını, morarmalara neden olduğunu ve kaşıntı yaptığından bahsetmiştik. Bu sorunlarınızdan kurtulmak için en basit ve risksiz tedavi yöntemi Radyoloji Uzmanı ile mümkündür.

  İnternette dolaşan varis kremini ise asla kullanmayın. Bu son derece hatalı ve hiçbir olumlu katkısı olmayan krem ile boşa zaman kaybederek hastalığın daha ciddi boyutlara ulaşmasına izin vermeyin. Varis kremi şifa arayan hastaların duyguları ile ve çare aramaları ile oynanan oyundan başka hiçbir şey değildir.

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • H
  Hüseyin Kalkanlı19.12.2018

  Ben daha önce da lazerle varis ameliyatı olmuştum. Bacaklarımda ameliyat olduğum yerlerden enfeksiyon meydana geldi. Bu konuda bana yardımcı olur musunuz. Ne yapabilirim

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Hüseyin bey geçmiş olsun. Takipli olduğunuz doktorunuza danışırsanız sizin için daha iyi olur. Teşekkür ediyorum.

Soru Sor
Adres Ufuk Üniversitesi Caddesi, Farilya Business Center, No: 8 Kat: 14 Ofis: 68 Çukurambar / Çankaya / Ankara Klinik 0312 224 1314 Mobil 0532 385 3193 Mail infodrrengin.com
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 3193 0312 224 1314