1. HASTA YORUMLARI
 2. SIK SORULANLAR
Türkçe Sayfa AyarlarıKÖPÜKLE VARİS TEDAVİSİ
 1. HASTA YORUMLARI
 2. +90312 224 1314
Türkçe Sayfa AyarlarıTürkçe Sayfa Ayarları
Merhaba;Size hangi konuda yardımcı olabiliriz ?

Köpükle Varis Tedavisi

Köpükle Varis Tedavisi Nedir?

Köpükle varis tedavisi halk arasında iğneli varis tedavisi olarak bilinmektedir. Köpükle varis uygulaması ameliyatsız varis tedavi yöntemleri içinden en çok tercih edilen yöntemlerden birisidir. Köpükle varis tedavisi hastanın kısa süre içinde günlük yaşantısına dönebilmesine izin verirken aynı zamanda da etkisini damarlar üzerinde oldukça hızlı bir şekilde gösterebilmektedir.

Köpükle varis tedavisi yapılırken köpük adı verilen madde sklerozan isimli varis ilacının hava ile karışımından elde edilmektedir. Bu karışım sonucu elde edilen tıbbi köpük varisli damarların tedavisinde damarın kapanmasını sağlamakta ve damarların kısa süre içinde kapanmasını sağlamaktadır.

Köpükle Varis Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Sklerozan isimli varis ilacının özel bir tıbbi malzeme yardımı ile hava ile karışımından elde edilen köpüğünün damarlara enjekte edilmesi ile yapılmaktadır. İlacın köpük haline getirilerek kullanılması ise köpükle varis tedavisinin oldukça ekonomik olmasını da sağlamaktadır. Köpük hazırlanırken ilacın çok az bir kısmı kullanıldığı için ilacın tasarruflu bir şekilde kullanılması ile ekonomik bir tedavi yöntemi olarak bilinmektedir. Çok az bir köpük ile birden fazla sorunlu ve varisli olan damar tedavi edilebilmektedir. Elde edilen köpüğün damarlar içinde enjekte edilebilmesi ise yaklaşık olarak 1 mm den ince çaptaki çok ince tıbbi bir iğne yardımı ile yapılabilmektedir.

Köpükle varis tedavisi yapılmadan önce öncelikli olarak damarların tespit edilmesi gerekmektedir. Ardından köpük, iğne yardımı ile varisli damarlara enjekte edilmesi yapılmaktadır.

Köpükle varis tedavisi kesinlikle sıradan bir tedavi veya uygulama değildir. Uzman doktorlar aracılığı ile özellikle de steril ve profesyonel kliniklerde ve girişimsel radyoloji uzmanlarının aracılığı ile yapılması gerekmektedir. Varislerin tedavi edilmesi için öncelikli olarak varis çeşidinin iyi tespit edilmesi çok önemlidir. Tespit edilen varis çeşidi için en uygun ve en çok etkili olabilecek varis tedavi şekli uygulanmaktadır.

Varis tedavisi köpükle yapıldığında neredeyse tüm varisli olan damarları temizleyebilir. Ancak bu noktada en önemli noktalardan birisi de köpükle varis tedavisi uygulaması içerisinde kullanılacak olan iğnenin girebileceği kalınlıktaki damarların olmasıdır.

Oldukça kalın ve köpük ile doldurulamayacak kadar kalın damarlarda ise lazer veya radyo frekans uygulaması daha etkili sonuçlar verebilmektedir. Bunun için köpükle tedavi yönteminin uygun olmadığı durumlarda hastaya lazer veya radyo frekans uygulaması önerilmektedir.

Köpükle varis tedavisi yaklaşık olarak on dakika gibi çok kısa süre içinde yapılabilmektedir. Varisli damarların boyutu ve yeri önceden tespit edildiği için uygulama oldukça kısa sürebilmektedir.

Köpükle varis tedavisinin hasta için en önemli artılarından birisi de herhangi bir narkoza veya hastaneye yatma gibi işlemlere gerek kalmadığıdır. Bunun için hasta tedavi işlemlerinin başarılı bir şekilde sonuçlanmasının ardından kısa süre içinde hastaneden ayrılabilir ve günlük yaşantısına doktorun tavsiyeleri ile geri dönebilir.

Köpükle varis tedavi sonrasında herhangi bir varis çorabı ya da bandaj kullanımına gerek yoktur.

Köpük tedavisi nasıl yapılır?

Köpük tedavisi skleroterapide kullanılan ilacın köpürtülerek damar içinde kullanılması suretiyle yapılır.

Varis oluşmuş damar içindeki kapakçıklar çalışmaz hale gelmiştir ve artık düzelmesi de mümkün değildir. Bu nedenle varis oluşmuş damarın kapatılmasından başka yol kalmamıştır. Böyle bir durumda varisli damarın kapatılması için kullanılan yöntemlerden biri de köpükle varis tedavisidir.

Köpükle varis tedavisinde damar içine verilecek olan ilaç enjektör yardımıyla ve özel aparatlar ile köpürtülür. Bu köpük daha sonra saç kılı kadar ince iğneler yardımıyla varisli damara zerk edilir.

Köpük tedavisi nedir?

Bu işlemin yapılması sırasında varisli damarın nerede bulunduğu derin damarla ne kadar ilişkili olduğuna ultrason ile bakılır. Böylece verilecek ilacın miktarı tam olarak tespit edilir. İlaç verildiğinde de damarın içinde nereye kadar nüfuz ettiği ultrason yardımıyla anlaşılır.

Ultrason bu işlemin olmazsa olmazı olup körlemeye yapılacak bir köpük tedavisinin sonuçları çok ağır olabilir. Çünkü kullanılan ilaç çok kuvvetli bir ilaç olup damar içi yerine dokular arasına verilmesi halinde dokularda yanmaya ve yara açılmasına neden olabilir. Bu nedenle işlemin bir deneyimli bir girişimsel radyoloji uzmanı tarafından yapılması yararlı olur. Bu yöntem kılcal damar köpük tedavisi olarak da bilinir.

Damar içine köpük uygulandıktan bir müddet sonra damar iç çeperindeki tahribattan dolayı damar içine doğru yapışarak kapanır. Bu tedavinin başarılı olduğunu gösterir. Tedaviden bir süre sonra ultrason ile yapılacak kontrol ile tedavinin başarısı da tespit edilir.

Köpükle Varis Tedavisi Nedir?

Köpükle varis tedavisi halk arasında iğneli varis tedavisi olarak bilinmektedir. Köpükle varis uygulaması ameliyatsız varis tedavi yöntemleri içinden en çok tercih edilen yöntemlerden birisidir. Köpükle varis tedavisi hastanın kısa süre içinde günlük yaşantısına dönebilmesine izin verirken aynı zamanda da etkisini damarlar üzerinde oldukça hızlı bir şekilde gösterebilmektedir.

Köpükle varis tedavisi yapılırken köpük adı verilen madde sklerozan isimli varis ilacının hava ile karışımından elde edilmektedir. Bu karışım sonucu elde edilen tıbbi köpük varisli damarların tedavisinde damarın kapanmasını sağlamakta ve damarların kısa süre içinde kapanmasını sağlamaktadır.

Köpükle Varis TedavisiHasta Yorumları1
 • Bacaklarımdan İğrendim Şimdi Bakabiliyorum 30.01.2019

  Sevgili Varis Dr.Rengin Türkgüler Hanım Efenedi benim dünyamı aydınlattı.Sevecen,güler yüzlü ve çok tatlı bir doktor.Gelelim benim için yapılana; bacaklarımdan iğrendim şimdi artık bakabiliyorum.Çok mutluyum çok doğrubir karar vermişim.İyiki sizi bulmuşum iyiki varsınız çok çok teşekkür ederim.

  Beril hanımada çok teşekkür ederim.İlgisi,güler yüzü,çok ilgili olması... Kısaca çok memnunum.Çok çok teşekkür ederim.

  GÜLAY DEMİRCİ

Köpükle Varis TedavisiSık Sorulan Sorular3
 • Köpük Tedavisi Ağrılı Mıdır?
  Köpük Tedavisi Ağrısız Bir Tedavi Yöntemidir. 

  Varis hastalarının tedavi öncesinde çok sordukları soruların başında köpük tedavisi ağrılı mıdır? olmaktadır.

  Varis hastalığının tedavisinde çok sık başvurulan bir yöntem olan köpükle varis tedavisi hastalar için konforlu ve ağrısız bir tedavi imkanı sunmaktadır. 

  Köpük Tedavisi sırasında bacak toplardamarlarının içerisine uygulanan ilaç damar içinde etki yapmaktadır. Bu etki sayesinde bacak toplardamarları yapışarak kapanmaktadır. Varis bu şekilde sona ermektedir. 

  Tedavinin yapılması sırasında bacak toplardamarlarına çok ince iğneler ile ilaç verilmektedir. Kullanılan iğneler çok çok ince oldukları için neredeyse hiç ağrı duyulmaz. 

 • Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?
  Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Son yıllarda birçok kişide karşılaştığımız varis rahatsızlığı, günümüzün kronik hastalıklarından biri olmuştur. Hızla artan bu hastalık için birçok uzman hastaya bıçak altına yatması gerektiği yönünde tedavi önerisinde bulunmaktadır. Ancak bu son derece gereksiz ve riskli bir yöntemdir.

  Kalp damar cerrahi uzmanları bu konuda tek yöntemin ameliyat olduğunu ifade etmektedirler ve damarın alınması için bunun şart olduğunu öne sürmektekiler. Bıçak altına yatmadan da varis sorununuzdan kurtulabilir ve gündelik hayatınıza kaldığınız yerden çok kısa sürede devam edebilirsiniz.

  Ameliyatsız Varis Tedavisini Kim Yapar?

  Bu konuda Girişimsel Radyoloji Uzmanı hasta üzerinden gerekli incelemeleri ve kontrolleri yaparak sorunun kaynağına ulaşır. Daha sonrasında ise toplardamarın sorunlu olduğu bölge üzerinde iğne ile basit tedavi süreci başlatılır.

  Hastalar için sunulan ameliyatsız varis tedavi önerimiz ve bıçak altına girmek zorunda olmadan varis rahatsızlığı tedavi edilebilir. Radyoloji Uzmanı tarafından gerçekleştirilen ameliyatsız varis tedavisi ile artık bacak ağrılarınızdan kısa sürede kurtulmak mümkün.

  Kılcal damarlarda biriken kirli kanın bacaklarda ağrı yaptığını, morarmalara neden olduğunu ve kaşıntı yaptığından bahsetmiştik. Bu sorunlarınızdan kurtulmak için en basit ve risksiz tedavi yöntemi Radyoloji Uzmanı ile mümkündür.

  İnternette dolaşan varis kremini ise asla kullanmayın. Bu son derece hatalı ve hiçbir olumlu katkısı olmayan krem ile boşa zaman kaybederek hastalığın daha ciddi boyutlara ulaşmasına izin vermeyin. Varis kremi şifa arayan hastaların duyguları ile ve çare aramaları ile oynanan oyundan başka hiçbir şey değildir.

 • Köpük Tedavisinde Kullanılan İlaç Nedir?
  Varis tedavisinde kullanılan ilaçlardan biri olan aterosklerol bu tedavi için kullanılan tek ilaçtır.

  Köpük tedavisi hastalar tarafından genellikle yanlış anlaşılır. Çoğu zaman hastalar varisli bacakların cilt yüzeyine dışarıdan köpük uygulanması suretiyle yapılan bir tedavi olduğunu zannetmektedir.

  Oysa köpük tedavisi saç teli kadar ince iğne ile kılcal damarların içine köpük haline getirilmiş Aterosklerol (aethoxysklerol) verilmesiyle yapılan tedavi yöntemidir. Köpük tedavisi olarak ifade edilmesinin nedeni tedavi için kullanılan ilacın özel bir işlemle köpürtülerek uygulanmasından kaynaklanmaktır. Köpük tedavisi esnasında kullanılan ilacın derişim oranları işlemi doktorlar tarafından belirlenir.

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • G
  Güler30.10.2021

  Merhaba hocam, annem 50 yaşında ve sol bacağının tamamını kaplamış şekilde varis bulunmakta. farklı farklı doktorlara gittik bugüne kadar ancak ilerlemiş olmasından kaynaklı kalıcı bir çözüm önerilemedi. köpük tedavisini yeni duyduk, ilerlemiş olan varise kalıcı ve ameliyatsız çözüm olur mu

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhaba Güler hanım. Kılcal damarlara köpük skleroterapi tedavisi uyguluyorum. İlerlemiş damarlarınız varsa köpük tedavisi değil Endovenöz Lazer Ablasyon (EVLA) yani ameliyatsız varis tedavisi yapıyorum. Önce muayene sonra tedaviyi belirlemem gerekir. Yetkili personelim sizi aradı ama ulaşamadı. 0532 385 31 93 numaralı hattımızı ararsanız detaylı bilgi için size yardımcı olacaklar. Sevgiler.

 • Y
  Yusuf03.02.2021

  Hocam ayağımda varisler çıkmış 2,3 yerde morluk oluşmuş bu gün köpük tedavisi yaptım ama hala düzelmedi yarına kadar düzelirmi. Teşekkür ler

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Yusuf bey merhaba, tedavinizi ben yapmadığım için herhangi bir bilgi vermem yasal değildir. Tedavi olduğunuz doktorunuza danışırsanız size süreç ile ilgili ne olması gerektiğini söyler. Sağlıklı günler dilerim.

 • S
  Selma Yıldız14.01.2019

  Hocam ben köpük tedavisi yaptırmak istyoerum kız kardeşime videolarınızı izledim kalın bi damarı yok daha öncede muayene olduk ilaçları siz alırsanız 8 seans köpük tedavisi yapılır dedi ama pek güvenemedik size gelsek ilaçları almamıza gerek varmı kısa bir bilgi verirmisiniz

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Selma hanım merhabalar. Kılcal ve orta dereceli varislere köpük skleroterapi tedavisi uyguluyorum. Seansları doppler ultrason ve muayene sonrası belirliyorum. Tek seansta varisleri biten hastalarım da var bir kaç seansta da bu tamamen varislerinize bağlıdır.İlaçlar ve tedavi için gereken bütün malzemeler bana aittir. 0532 358 31 93 numaralı telefon numarasını arayarak detaylı bilgi ve randevu alabilirsiniz.

 • L
  Lale Koyuncu14.01.2019

  Merhaba hocam bende varis var çok ince örümcek ağ gibi etek giyemiyorum size gelsem tedavi edebilirmisiniz. Teşekkürler

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Lale hanım merhabalar. Öncelikle size doppler ultrason çekmem gerekiyor. Sonucunuza göre ;kılcal ve orta dereceli varisler varsa köpük skleroterapi tedavisi uyguluyorum.Kolay ve sağlıklı bir işlemdir. 0532 385 31 93 numaralı telefon numaramızı arayarak randevu ve detaylı bilgi alabilirsiniz. En kısa zamanda görüşmek dileğiyle.

 • S
  Sadık09.01.2019

  Merhaba hocam beniim bacağımda diz kapağımın arkasında dışardan gözle görülebilen büyük şişkinlik var(varis) bunun tedavisi mümkün müdür Teşekkür ederim..

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Sadık bey merhabalar. Elbette bu gibi damarların tedavisi mümkündür. Kolay ve ağrısız tedavi yöntemleri ile varislerinizden kurtulabilirsiniz. Bize bırakmış olduğunuz telefon numarasından sizi arayarak detaylı bilgi vereceğiz teşekkürler.

 • H
  Hasan Kurukan11.10.2018

  Hocam merhaba, bacaklarımda özellikle ayak bileklerimde çok miktarda kılcal varisler var. Bu varislerin olduğu yerde açık yaralar oluşmaya başladı. Bu yaralar iyileşmeden köpükle varis tedavisi yapılabilir mi?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Hasan bey öncelikle geçmiş olsun.Varislerin sebep olduğu yaraların bir an önce tedavi edilmesi gerekir. Öncelik olarak varisler tedavi edilirken , bununla beraber yaralarınıza gerekli yara bakımını da yaparak sizi sağlığınıza kavuşturuyoruz.Eğer varisleriniz tedavi edilmez ise yara oluşumunu önleyemeyiz ve git gide yaralarınız daha ciddi boyutlara ulaşabilir.Skleroterapi köpük devasiyle kılcal varislerinize tedavi uyguluyoruz.Fiyat Bilgisi ve Randevu için bize (0312)224 13 14 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

 • H
  Hüseyin Korkmaz17.07.2018

  merhaba, köpük tedavisi ile varis hastalığını çözdükten sonra varis hastalığının tekrarlaması mümkün mü?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhabalar Hüseyin Bey. Bizim tedavi ettiğimiz damarlarınızda , varislerinizde bir tekrarlama olmuyor. 3-6 ay arasında vücudunuz tarafından emilerek varisleriniz kayboluyor. Fakat sağlıklı damarlarınızı korumak sizin elinizdedir. Kliniğimize geldiğiniz vakit, sağlıklı damarlarınızı korumanız adına sizi bilgilendiriyoruz. Sağlıklı damarlarınızı korumazsanız varis oluşabilir fakat bizim tedavi ettiğimiz damarlarınızda bir tekrarlama söz konusu değildir.

Soru Sor
Adres Ufuk Üniversitesi Caddesi, Farilya Business Center, No: 8 Kat: 14 Ofis: 68 Çukurambar / Çankaya / Ankara Klinik 0312 224 1314 Mobil 0532 385 3193 Mail infodrrengin.com
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0312 224 13140532 385 3193