1. HASTA YORUMLARI
 2. SIK SORULANLAR
Köpük TedavisiKÖPÜKLE VARİS TEDAVİSİ
 1. HASTA YORUMLARI
 2. +90312 224 1314
Köpük TedavisiKöpük Tedavisi
Merhaba;Size hangi konuda yardımcı olabiliriz ?

Varis Tedavisi

Varis Tedavisi

Varis tedavisi temelde iki yöntemle yapılır.

Ameliyatsız varis tedavisi ve varis ameliyatı. Varis bacaklardaki toplardamarların genişleyerek işini doğru şekilde yapamamasından kaynaklanan hastalıktır. Damarlar genişledikten sonra yeniden daraltılması da mümkün olmadığı için bu damarların kapatılması ya da ameliyat ile bacaktan çıkarılmasından başka yol yoktur.

Varis Ameliyatı

Varis tedavisinin eskiden bilinen tek yöntemi ameliyat ile damarın dışarı çıkarılması idi. Ancak gelişen teknoloji ve lazerin tıpta kullanımının yaygınlaşması ile birlikte varis tedavisinde de lazer kullanılmaya başlanmıştır. Varis ameliyatı çoğu hasta tarafından da artık tercih edilmemektedir. 

Ameliyatsız Varis Tedavisi 

Varis tedavisi için ameliyatsız yöntemler lazerle varis tedavisi, köpük tedavisi ve skleroterapi ile varis tedavisi şeklinde sıralanabilir.

Lazer varis tedavisi esnasında damar içine yerleştirilen lazer fiberi ile damar içinden damar kapatılmaktadır. Köpük tedavisi ve skleroterapi de ise varisli damar içine köpük haline getirilmiş olan ilaç verilerek damar kapatılmakta ve böylece hasta şikayetlerinden kurtulmaktadır.

Burada saymış olduğumuz ameliyatsız varis tedavisi yöntemlerinin tamamını sitemizden inceleyebilirsizin. 

Ameliyatsız varis tedavisi yöntmelerinin tamamı ağrısızdır. Varis tedavisi sırasında hastalara narkoz verilmez. Hastalar uyanık şekilde işlemi baştan sona izlerler. Varis tedavisi olan hastalarımız tedaviye yürüyerek gelirler yürüyerek evlerine dönerler. Ertesi gün işlerine devam edebilirler. Köpük tedavisi ve skleroterapi için öğlen tatilinde tedavi olup işe geri dönen hastalarımız da vardır. 

Varis Tedavisi hakkında daha fazla bilgi ve randevu için bize ulaşın.

Varis TedavisiSık Sorulan Sorular2
 • Varis Tekrarlar mı?
  Varis Tekrarlar mı?

  Varis hastalığı, bacak toplardamarında oluşan bir problemdir. Bu hastalıkta damarların çapı genişler ve kirli kanı aşağı doğru kaçırmaya başlar. Damarların çapının ilaçla ya da bitkisel yöntemlerle eski haline getirilemesi mümkün değildir. Böyle bir durumda varisli damarları ameliyat ile çıkarmak ya da lazerle varis tedavisi ile kapatmaktan başka çare yoktur. 

  Lazerle varis tedavisi uygulanan damar kalıcı olarak kapanır. Yani varis bulunan damar lazer enerjisi ile kapatıldığında bir daha açılması mümkün değildir. Bu nedenle varis tekrarlar mı sorusunun cevabı HAYIR dır. 

  Peki Varis Yeniden Oluşur mu?

  Varis tedavisi yapılmadan önce yapılan renkli doppler ultrason ile varisli damarların yeri ve varisin seviyesi tespit edilir. Bu tespit yapıldıktan sonra varisli damarların kapatılması işlemine başlanır. Lazerle varis tedavisi yöntemi ile ya da köpük tedavisi yöntemiyle olsun her iki yöntemde de sadece o an varisleşmiş olan damarlar kapatılır. Ancak varis tedavisinin yapıldığı sırada sağlıklı olan damarların sonradan varisleşmesi her zaman mümkündür. Yani varis yeniden oluşur mu sorusunun cevabı farklı damarlarda evet şeklinde verilebilir. 

  Bu nedenle varis tedavisi ile kapatılan damarlarda yeniden varis oluşması mümkün değildir. Fakat farklı ve sağlıklı damarlarda varis oluşması her zaman mümkündür. 

   

 • Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?
  Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Son yıllarda birçok kişide karşılaştığımız varis rahatsızlığı, günümüzün kronik hastalıklarından biri olmuştur. Hızla artan bu hastalık için birçok uzman hastaya bıçak altına yatması gerektiği yönünde tedavi önerisinde bulunmaktadır. Ancak bu son derece gereksiz ve riskli bir yöntemdir.

  Kalp damar cerrahi uzmanları bu konuda tek yöntemin ameliyat olduğunu ifade etmektedirler ve damarın alınması için bunun şart olduğunu öne sürmektekiler. Bıçak altına yatmadan da varis sorununuzdan kurtulabilir ve gündelik hayatınıza kaldığınız yerden çok kısa sürede devam edebilirsiniz.

  Ameliyatsız Varis Tedavisini Kim Yapar?

  Bu konuda Girişimsel Radyoloji Uzmanı hasta üzerinden gerekli incelemeleri ve kontrolleri yaparak sorunun kaynağına ulaşır. Daha sonrasında ise toplardamarın sorunlu olduğu bölge üzerinde iğne ile basit tedavi süreci başlatılır.

  Hastalar için sunulan ameliyatsız varis tedavi önerimiz ve bıçak altına girmek zorunda olmadan varis rahatsızlığı tedavi edilebilir. Radyoloji Uzmanı tarafından gerçekleştirilen ameliyatsız varis tedavisi ile artık bacak ağrılarınızdan kısa sürede kurtulmak mümkün.

  Kılcal damarlarda biriken kirli kanın bacaklarda ağrı yaptığını, morarmalara neden olduğunu ve kaşıntı yaptığından bahsetmiştik. Bu sorunlarınızdan kurtulmak için en basit ve risksiz tedavi yöntemi Radyoloji Uzmanı ile mümkündür.

  İnternette dolaşan varis kremini ise asla kullanmayın. Bu son derece hatalı ve hiçbir olumlu katkısı olmayan krem ile boşa zaman kaybederek hastalığın daha ciddi boyutlara ulaşmasına izin vermeyin. Varis kremi şifa arayan hastaların duyguları ile ve çare aramaları ile oynanan oyundan başka hiçbir şey değildir.

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • O
  Orhan Karcı19.12.2018

  bacaklarımda yaklaşık 2 yıl varis var. Varisin tedavisini yaptırmayı düşünüyorum ama ağrı dolayısıyla çok korkuyorum. Yazınızdan ağrısız olduğunu söylemişsiniz. Varis kremi kullanıyor musunuz?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Orhan bey geçmiş olsun. Ağrısız ve kolay işlemdir. Yatak istirahati,kesi-dikiş,anestezi almıyorsunuz.Detaylı bilgi için 0532 385 31 93 numaralı telefon numaramızdan bize ulaşabilirsiniz.

 • S
  Sebahattin Catalca28.11.2018

  Slm hocam bende iç varış var 2bacagimdada 2yildir var geceleri uyumakta zorlanıyorum ameliyat olsam tekrar olusurmu

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Öncekile geçmiş olsun Sebahattin bey. Varisleriniz tedavi edilmez ise size büyük sıkıntılar vermekle beraber sağlığınızı ve hayatınızı oldukça tehlikeye atacak bir sağlık problemidir. Gece krampları,ağrı,şişlik,yürüme güçlüğü,çarpmaya ve basınca bağlı iltihaplı yara oluşumu ve akciğere pıhtı atma durumları söz konusudur. Size doppler us çekmem ve size uygun olan tedavi planını belirledikten sonra sağlığınıza kolay ve ağrısız yoldan kavuşmanızı sağlıyorum. Detaylı bilgi için bize 0532 385 31 93 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz.

Soru Sor
Adres Ufuk Üniversitesi Caddesi, Farilya Business Center, No: 8 Kat: 14 Ofis: 68 Çukurambar / Çankaya / Ankara Klinik 0312 224 1314 Mobil 0532 385 3193 Mail infodrrengin.com
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 3193 0312 224 1314