1. HASTA YORUMLARI
 2. SIK SORULANLAR
Türkçe Sayfa AyarlarıKÖPÜKLE VARİS TEDAVİSİ
 1. HASTA YORUMLARI
 2. +90312 224 1314
Türkçe Sayfa AyarlarıTürkçe Sayfa Ayarları
Merhaba;Size hangi konuda yardımcı olabiliriz ?

Varis Tedavisi

Varis tedavisi temelde iki yöntemle yapılır.

Ameliyatsız varis tedavisi ve varis ameliyatı. Varis bacaklardaki toplardamarların genişleyerek işini doğru şekilde yapamamasından kaynaklanan hastalıktır. Damarlar genişledikten sonra yeniden daraltılması da mümkün olmadığı için bu damarların kapatılması ya da ameliyat ile bacaktan çıkarılmasından başka yol yoktur.

Varis Ameliyatı

Varis tedavisinin eskiden bilinen tek yöntemi ameliyat ile damarın dışarı çıkarılması idi. Ancak gelişen teknoloji ve lazerin tıpta kullanımının yaygınlaşması ile birlikte varis tedavisinde de lazer kullanılmaya başlanmıştır. Varis ameliyatı çoğu hasta tarafından da artık tercih edilmemektedir. 

Ameliyatsız Varis Tedavisi 

Varis tedavisi için ameliyatsız yöntemler lazerle varis tedavisi, köpük tedavisi ve skleroterapi ile varis tedavisi şeklinde sıralanabilir.

Lazer varis tedavisi esnasında damar içine yerleştirilen lazer fiberi ile damar içinden damar kapatılmaktadır. Köpük tedavisi ve skleroterapi de ise varisli damar içine köpük haline getirilmiş olan ilaç verilerek damar kapatılmakta ve böylece hasta şikayetlerinden kurtulmaktadır.

Burada saymış olduğumuz ameliyatsız varis tedavisi yöntemlerinin tamamını sitemizden inceleyebilirsizin. 

Ameliyatsız varis tedavisi yöntmelerinin tamamı ağrısızdır. Varis tedavisi sırasında hastalara narkoz verilmez. Hastalar uyanık şekilde işlemi baştan sona izlerler. Varis tedavisi olan hastalarımız tedaviye yürüyerek gelirler yürüyerek evlerine dönerler. Ertesi gün işlerine devam edebilirler. Köpük tedavisi ve skleroterapi için öğlen tatilinde tedavi olup işe geri dönen hastalarımız da vardır. 

Ameliyatsız varis tedavisi nedir?

Ameliyatsız Varis Tedavisi çoğu varis hastasının aklına gelen bir konu. Bu konu üç başlık altında açıklanabilir.

Bu başlıklarda ameliyatsız varis tedavisi yöntemleri açıklanmaktadır.

Lazerle Varis Tedavisi

Varisli damarların kapatılmasında kullanılan ilk ve en yüksek teknolojiye sahip olan ameliyatsız varis tedavisi yöntemi lazerle yapılanıdır.

Varis oluşmuş olan damarın kapatılmasından başka bir varis tedavisi yöntemi yoktur. Varis bitkisel yöntemler ile iyileştirilemez veya kapatılamaz. Bu nedenle varisli damarın kapatılması için bitkilere veya varis kremlerine başvurmamak gerekir. Ameliyatsız varis tedavisi yöntemleri arasında en iyi yöntem lazerle varis tedavisi yöntemidir.

Lazerle varis tedavisi sırasında damarın içine lazer enerjisi verilerek damarın iç yüzeyi yakılır. Damarın iç yüzeyi yandığında büzüşerek yapışır ve kapanır. Böylece varis sona erer. Ameliyatsız varis tedavisi yöntemi olan Lazerle varis tedavisi genellikle en kalın damarlara uygulanır. Çünkü lazer damara içten etki eder. Damarın kalınlığı lazer fiberinin girebileceği kadar geniş olması gerekir. Lazer enerjisinin etkisi en geniş damarları kapatmaya gücü yetmektedir. Bu nedenle ameliyatsız varis tedavisi işlemlerinin ilk aşaması olarak lazerle varis tedavisine başvurulması normaldir.

Köpükle Varis Tedavisi

Bir başka ameliyatsız varis tedavisi yöntemi olan köpükle varis tedavisinde de lazerle varis tedavisinde olduğu gibi damarın içten yakılarak kapatılması amaçlanır. Bu amaca ulaşmak için aterosklerol isimli ilaç özel bir işlem ile köpürtülerek damar içine çok ince iğneler ile verilir. Bu ilaç lazerin damarın iç yüzeyine yaptığı etkiyi yapar. Bu madde damar içini yakar. Damarın iç yüzeyi yandığında damar içine doğru büzüşerek yapışır ve kapanır. Daha önce de anlattığımız gibi varisli damarın kapatılması varisin tedavisidir. Varis hastalığı işlevini yitiren toplardamar hastalığıdır ve bu damarları yeniden işlevine kavuşturmak mümkün değildir. Hele ki varis kremi veya at kestanesi kremi gibi yöntemler ile varisli damarın işlevinin düzeltilmesi mümkün değildir. Bu tip tedavi yöntemleri ile iyileştiğini söyleyen bir tek kişi bile yoktur. Olsa olsa bir kaç günlük rahatlama yaratır ama hastalığı geçirmez.

Son ameliyatsız varis tedavisi yöntemi ise Skleroterapi olmaktadır.

Bu yöntem köpükle varis tedavisinde kullanılan aterosklerol isimli ilacın köpürtülmeden damar içine verilmesi yöntemidir. Ameliyatsız varis tedavisi yöntemi olarak bilinen bu yöntem de de kılcal damar içine verilen ilaç damar içinin büzüşerek kapanmasını ve yavaş yavaş yok olmasını sağlar. Ameliyatsız varis tedavisi yöntemlerinin tamamı varisli damarın kapatılmasını amaçlamaktadır. Daha önce uygulanan varis ameliyatları ile de varisli damarlar koparılarak kapatılmaktaydı.

Köpük tedavisi nasıl yapılır?

Köpük tedavisi skleroterapide kullanılan ilacın köpürtülerek damar içinde kullanılması suretiyle yapılır.

Varis oluşmuş damar içindeki kapakçıklar çalışmaz hale gelmiştir ve artık düzelmesi de mümkün değildir. Bu nedenle varis oluşmuş damarın kapatılmasından başka yol kalmamıştır. Böyle bir durumda varisli damarın kapatılması için kullanılan yöntemlerden biri de köpükle varis tedavisidir.

Köpükle varis tedavisinde damar içine verilecek olan ilaç enjektör yardımıyla ve özel aparatlar ile köpürtülür. Bu köpük daha sonra saç kılı kadar ince iğneler yardımıyla varisli damara zerk edilir.

Köpük tedavisi nedir?

Bu işlemin yapılması sırasında varisli damarın nerede bulunduğu derin damarla ne kadar ilişkili olduğuna ultrason ile bakılır. Böylece verilecek ilacın miktarı tam olarak tespit edilir. İlaç verildiğinde de damarın içinde nereye kadar nüfuz ettiği ultrason yardımıyla anlaşılır.

Ultrason bu işlemin olmazsa olmazı olup körlemeye yapılacak bir köpük tedavisinin sonuçları çok ağır olabilir. Çünkü kullanılan ilaç çok kuvvetli bir ilaç olup damar içi yerine dokular arasına verilmesi halinde dokularda yanmaya ve yara açılmasına neden olabilir. Bu nedenle işlemin bir deneyimli bir girişimsel radyoloji uzmanı tarafından yapılması yararlı olur. Bu yöntem kılcal damar köpük tedavisi olarak da bilinir.

Damar içine köpük uygulandıktan bir müddet sonra damar iç çeperindeki tahribattan dolayı damar içine doğru yapışarak kapanır. Bu tedavinin başarılı olduğunu gösterir. Tedaviden bir süre sonra ultrason ile yapılacak kontrol ile tedavinin başarısı da tespit edilir.

Köpük tedavisi hakkında daha ayrıntılı bilgi ve randevu için bize ulaşın

Varis TedavisiSık Sorulan Sorular3
 • Varisin Zararların Nelerdir?
  Yüzeysel Tromboflebit

  Yüzeysel Venöz Tromboflebit,yüzeysel bir damarda bir pıhtı ile sonuçlanan türbülanslı ve bacak yüzeyinde biriken kan için kullanılan terimdir. Yüzeysel, cildin yüzeyinin hemen altındaki damarları ifade eder. Yüzeysel damarlarda kan pıhtılaşması ve şişmesi nadiren ciddi sorunlara neden olur, ancak son derece ağrılı olabilir ve bacak iyileşirken haftalarca güçsüzleşmeye yol açabilir. Sık pıhtı oluşumu altta yatan venöz yetmezliği düzeltmek için tedavi gerektirir.

  Çoğu yüzeysel damar derin damarlarla birleşme yerlerinde işlev bozukluğu geliştirir. Sorunun kaynağında bir varisli bir damarı tedavi etmek çok önemlidir. Ultrason ile kapsamlı bir “ven haritalaması” ve damar yapısının değerlendirilmesi ve tedavisinin kritik bir parçasıdır.

  Derin Ven Trombozu

  Derin ven sisteminde meydana gelen pıhtılara Derin Ven Trombozu (DVT) denir . Bu, acil tıbbi bakım gerektiren ciddi, hayatı tehdit eden bir durumdur. Derin bir damardaki bir pıhtı kan dolaşımından geçerek emboli ile sonuçlanabilir. Kalıtsal bozukluklar, bazı ilaçlar veya damar yaralanmaları dahil olmak üzere birçok faktör DVT riskine katkıda bulunur. Kapalı bir alanda oturmak veya uzun süre seyahat etmek de DVT riskini artırabilir.

  Venöz hastalık belirtileri Yüzeysel Venöz Tromboflebit yaşama şansını artırabilirken, DVT venöz hastalığın ilerlemesinin bir belirtisi değildir. Bununla birlikte, Yüzeysel Venöz Tromboflebit'de meydana gelen damar duvarının tahrişi DVT için bir risk faktörü olabilir. 

  Yukarıdaki semptomlardan herhangi birine sahipseniz, kapsamlı bir değerlendirme için bir doktora başvurmak ve tedavi seçeneklerini araştırmanıza yardımcı olacaktır.

  Damar sağlığınız genel sağlığınızı etkiler. Ankara da bulunan kliniğimizde tüm venöz sisteminizi değerlendirerek, venöz bozuklukları kaynağında tedavi edebiliriz. Yukarıdaki semptomlardan herhangi birine sahipseniz, kapsamlı bir değerlendirme için bize başvurabilirsiniz. 

 • Varis Tekrarlar mı?
  Varis Tekrarlar mı?

  Varis hastalığı, bacak toplardamarında oluşan bir problemdir. Bu hastalıkta damarların çapı genişler ve kirli kanı aşağı doğru kaçırmaya başlar. Damarların çapının ilaçla ya da bitkisel yöntemlerle eski haline getirilemesi mümkün değildir. Böyle bir durumda varisli damarları ameliyat ile çıkarmak ya da lazerle varis tedavisi ile kapatmaktan başka çare yoktur. 

  Lazerle varis tedavisi uygulanan damar kalıcı olarak kapanır. Yani varis bulunan damar lazer enerjisi ile kapatıldığında bir daha açılması mümkün değildir. Bu nedenle varis tekrarlar mı sorusunun cevabı HAYIR dır. 

  Peki Varis Yeniden Oluşur mu?

  Varis tedavisi yapılmadan önce yapılan renkli doppler ultrason ile varisli damarların yeri ve varisin seviyesi tespit edilir. Bu tespit yapıldıktan sonra varisli damarların kapatılması işlemine başlanır. Lazerle varis tedavisi yöntemi ile ya da köpük tedavisi yöntemiyle olsun her iki yöntemde de sadece o an varisleşmiş olan damarlar kapatılır. Ancak varis tedavisinin yapıldığı sırada sağlıklı olan damarların sonradan varisleşmesi her zaman mümkündür. Yani varis yeniden oluşur mu sorusunun cevabı farklı damarlarda evet şeklinde verilebilir. 

  Bu nedenle varis tedavisi ile kapatılan damarlarda yeniden varis oluşması mümkün değildir. Fakat farklı ve sağlıklı damarlarda varis oluşması her zaman mümkündür. 

   

 • Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?
  Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Son yıllarda birçok kişide karşılaştığımız varis rahatsızlığı, günümüzün kronik hastalıklarından biri olmuştur. Hızla artan bu hastalık için birçok uzman hastaya bıçak altına yatması gerektiği yönünde tedavi önerisinde bulunmaktadır. Ancak bu son derece gereksiz ve riskli bir yöntemdir.

  Kalp damar cerrahi uzmanları bu konuda tek yöntemin ameliyat olduğunu ifade etmektedirler ve damarın alınması için bunun şart olduğunu öne sürmektekiler. Bıçak altına yatmadan da varis sorununuzdan kurtulabilir ve gündelik hayatınıza kaldığınız yerden çok kısa sürede devam edebilirsiniz.

  Ameliyatsız Varis Tedavisini Kim Yapar?

  Bu konuda Girişimsel Radyoloji Uzmanı hasta üzerinden gerekli incelemeleri ve kontrolleri yaparak sorunun kaynağına ulaşır. Daha sonrasında ise toplardamarın sorunlu olduğu bölge üzerinde iğne ile basit tedavi süreci başlatılır.

  Hastalar için sunulan ameliyatsız varis tedavi önerimiz ve bıçak altına girmek zorunda olmadan varis rahatsızlığı tedavi edilebilir. Radyoloji Uzmanı tarafından gerçekleştirilen ameliyatsız varis tedavisi ile artık bacak ağrılarınızdan kısa sürede kurtulmak mümkün.

  Kılcal damarlarda biriken kirli kanın bacaklarda ağrı yaptığını, morarmalara neden olduğunu ve kaşıntı yaptığından bahsetmiştik. Bu sorunlarınızdan kurtulmak için en basit ve risksiz tedavi yöntemi Radyoloji Uzmanı ile mümkündür.

  İnternette dolaşan varis kremini ise asla kullanmayın. Bu son derece hatalı ve hiçbir olumlu katkısı olmayan krem ile boşa zaman kaybederek hastalığın daha ciddi boyutlara ulaşmasına izin vermeyin. Varis kremi şifa arayan hastaların duyguları ile ve çare aramaları ile oynanan oyundan başka hiçbir şey değildir.

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • O
  Orhan Karcı19.12.2018

  bacaklarımda yaklaşık 2 yıl varis var. Varisin tedavisini yaptırmayı düşünüyorum ama ağrı dolayısıyla çok korkuyorum. Yazınızdan ağrısız olduğunu söylemişsiniz. Varis kremi kullanıyor musunuz?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Orhan bey geçmiş olsun. Ağrısız ve kolay işlemdir. Yatak istirahati,kesi-dikiş,anestezi almıyorsunuz.Detaylı bilgi için 0532 385 31 93 numaralı telefon numaramızdan bize ulaşabilirsiniz.

 • S
  Sebahattin Catalca28.11.2018

  Slm hocam bende iç varış var 2bacagimdada 2yildir var geceleri uyumakta zorlanıyorum ameliyat olsam tekrar olusurmu

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Öncekile geçmiş olsun Sebahattin bey. Varisleriniz tedavi edilmez ise size büyük sıkıntılar vermekle beraber sağlığınızı ve hayatınızı oldukça tehlikeye atacak bir sağlık problemidir. Gece krampları,ağrı,şişlik,yürüme güçlüğü,çarpmaya ve basınca bağlı iltihaplı yara oluşumu ve akciğere pıhtı atma durumları söz konusudur. Size doppler us çekmem ve size uygun olan tedavi planını belirledikten sonra sağlığınıza kolay ve ağrısız yoldan kavuşmanızı sağlıyorum. Detaylı bilgi için bize 0532 385 31 93 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz.

Soru Sor
Adres Ufuk Üniversitesi Caddesi, Farilya Business Center, No: 8 Kat: 14 Ofis: 68 Çukurambar / Çankaya / Ankara Klinik 0312 224 1314 Mobil 0532 385 3193 Mail infodrrengin.com
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0312 224 13140532 385 3193