1. HASTA YORUMLARI
 2. SIK SORULANLAR
Türkçe Sayfa AyarlarıKÖPÜKLE VARİS TEDAVİSİ
 1. HASTA YORUMLARI
 2. +90312 224 1314
Türkçe Sayfa AyarlarıTürkçe Sayfa Ayarları
Merhaba;Size hangi konuda yardımcı olabiliriz ?

Venöz Haritalama Nedir

Venöz Haritalama

Bacak toplardamarlarında kapakçık sorunu bulunan yerlerin ve varis oluşumunun yoğunlaştığı yerlerin belirlendiği bir tetkik türüdür. Venöz haritalamayı deneyimli radyoloji uzmanları renkli doppler ultrason eşliğinde yaparlar.

Venöz haritalama bacak varisi sorunu olan hastaların varis teşhisi esnasında oluşturulur. Venöz haritalama yapmaktaki amaç bacak toplardamarlarında bulunduğu düşünülen varisli damarların nereden nereye kadar olduğunu tespittir.

Venöz haritamala ile elde edilen bilgiler yapılacak olan varis tedavisinin şeklini ve tekniğini tespit etmeye yarar. Uygulanacak tedavinin köpük tedavisi mi yoksa lazerle varis tedavisi veya skleroterapi mi olduğu bu sayede belirlenir.

Venöz haritama yapılmadan varis tedavisine geçilmesi son derece hatalı bir işlemdir. Bu nedenle venöz haritalama yaptırmadan varis tedavisine başlanmaması tavsiye olunur.

Varis köpük tedavisi fiyatı hakkında ayrıntılı bilgiye kliniğimizi telefonla arayarak alabilirsiniz. 

Varis Nasıl Teşhis Edilir?

Varis; radyoloji uzmanı tarafından renkli doppler ultrason eşliğinde yapılan muayene ile teşhis edilir.

Varis muayenesi esnasında radyoloji uzmanı hastayı ayağa kaldırarak ayakta doppler ultrason yapar. Bacak toplardamarlarındaki kan akışı bu şekilde tespit edilir.

Bu işlem esnasında hastanın bir takım hareketler de yapması istenir. Bu sayede bacaklardaki kan akımının yönü ve durumu tespit edilir. Yapılan tespitler ile bacaklardaki toplardamar kapak yetmezliğinin miktarı ve yerini gösteren bir haritalama yapılır.

Bu haritalama daha sonra yapılacak olan varis tedavisinin nerelere nasıl yapılacağının tespiti için çok önemlidir. Örneğin köpük uygulanacak bölgenin neresi olduğunun bilinmesi bu şekilde mümkün olur. Keza lazerle varis tedavisi yapılacak ise kapak yetmezliğinin nerede başlayıp nerede sona erdiğinin önemi çok büyüktür.

Venöz haritalama da denilen bu işlem varis muayenesi esnasında yapılan önemli bir işlemdir.

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • H
  Haydar Şahin11.10.2018

  Hocam merhaba, bana yapılan venöz haritalama raporunda bacak toplardamarlarında 9 mm genişleme olduğu söyleniyor. bu aşamada varis tedavisi yaptırmalı mıyım?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhabalar Haydar bey.Öncelikle kliniğimizde size bir Doppler US çekerek tanınızı koymam gerekir. Eğer genişlemiş bir damarınız varsa Ameliyatsız Varis Tedavisi olan , Endovenöz Lazer Ablasyon (EVLA) yötemi ile genişlemiş olan varisli damarı yok ederim. Ameliyattaki gibi kesi,dikiş anestezi almadan daha sonrasında tekrarlama durumu olmadan yürüyerek gelip gideceğiniz çok kolay bir yöntemle sağlığınıza kavuşursunuz. Eğer bu aşamayı geçiktirir tedavi olmazsanız akciğere pıhtı atma riski,yara oluşumu,gece krampları gibi ciddi durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.Fiyat Bilgisi ve Randevu için bize (0312)224 13 14 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

Soru Sor
Adres Ufuk Üniversitesi Caddesi, Farilya Business Center, No: 8 Kat: 14 Ofis: 68 Çukurambar / Çankaya / Ankara Klinik 0312 224 1314 Mobil 0532 385 3193 Mail infodrrengin.com
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0312 224 13140532 385 3193