1. HASTA YORUMLARI
 2. SIK SORULANLAR
Köpük TedavisiKÖPÜKLE VARİS TEDAVİSİ
 1. HASTA YORUMLARI
 2. +90312 224 1314
Köpük TedavisiKöpük Tedavisi
Merhaba;Size hangi konuda yardımcı olabiliriz ?

Varis Ağrısı Nasıldır?

Varis Ağrısı Nasıldır?

Varis Ağrısı Nasıldır?

Varis, bacaklardaki toplardamarların kirli kanı yukarı taşıyamaması sonrası gelişen damar genişlemeleridir. Normalde bacaktan uzaklaşması gereken kirli kan uzaklaştırılamaz ve bacaklarda birtakım şikayetler gelişir. Bunlar ; ağrı, kaşıntı, renk değişikliği, kramplar gibi çeşitli rahatsızlıklardır. Görsel olarak da rahatsızlık vermektedir. Bunlardan en sıkıntılı olanı genellikle ağrıdır.

Varis ağrısı ne zaman olur?

Varis ağrısı genellikle akşam saatlerinde belirginleşir. Çünkü varisli damar, kirli kanı kalbe götürmekten sorumlu toplardamardır. Bacak toplardamarlarında tek taraflı valv gibi çalışan kapakçıklar vardır. Bu kapakçıklar kirli kanın yukarı çıkışına izin verirken aşağı dönmesini engeller. Toplardamardaki genişleme yüzünden damarın içindeki kapakçıklar görevini yapamaz hale gelir, çalışır ancak aradan kirli kan aşağı doğru iner. Yani kirli kanın yukarı gitmesi gerekirken tekrar ayaklara doğru iner. Karın içi basıncı yüksek olan hastalarda bu daha da çok olur. Gebelik, kilo artışı bu süreci hızlandırır. Çoğunlukla gün boyu ayakta duran hastalarda kirli kan bacaklarda birikir. Bu nedenle akşama doğru bacaklarda ciddi ağrı oluşur.

Varisin ağrısı nasıl geçer?

Hasta ayaklarını yukarı kaldırdığı zaman ya da soğuk su ile yıkadığı zaman ağrısı bir miktar azalır. Bazı hastalara varis çorabı verilir, varisli damarlarda büzülmeye yol açacak ilaçlar önerilebilir. Ancak tüm bunlar geçici iyileşmeler sağlar. Ağrının tamamen geçmesine faydası yoktur. Ağrının tamamen geçmesi için varisli damarların kapatılması gerekir.

Kılcal damarlar da ağrı yapar mı?

Kılcal damarlar lokal olarak bir yerde çoğalmışsa ağrı yapabilir. Özellikle diz arkalarında belirgin ağrıya neden olabilir. Tedavi sonrası hastaların ağrıları belirgin şekilde kaybolmaktadır.

Varis ağrınız varsa bizi arayın.

Varis ağrısı yaşıyorsanız varis muayenesi olmanız bu ağrının varise bağlı olup olmadığını anlamanın tek yoludur. 

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • I
  Ilknur Kale18.12.2018

  Rengin hanım. Kılcal varislerim var ve geceleri müthiş ağrı yapıyor ayaklarımın üzerindeki damarlar şişiyor ve çok ağrıyor uyutmuyor artık uyumak istiyorum köpük tedavisi çözüm olur mu l

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  İlknur hanım öncelikle geçmiş olsun. Sizi muayene etmeden buradan bir şey söylemem maalesef çok zor. Fakat kılcal ve orta dereceli varisleriniz var ise bunlara skleroterapi (köpük tedavisi) uyguluyorum. Tek seansta bile bu problemlerinizden kurtulabilirsiniz. Detaylı bilgi için 0532 385 31 93 numaralı klinik hattımızdan bize ulaşabilirsiniz. Teşekkürler.

Soru Sor
Adres Ufuk Üniversitesi Caddesi, Farilya Business Center, No: 8 Kat: 14 Ofis: 68 Çukurambar / Çankaya / Ankara Klinik 0312 224 1314 Mobil 0532 385 3193 Mail infodrrengin.com
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 3193 0312 224 1314