1. HASTA YORUMLARI
 2. SIK SORULANLAR
Türkçe Sayfa AyarlarıKÖPÜKLE VARİS TEDAVİSİ
 1. HASTA YORUMLARI
 2. +90312 224 1314
Türkçe Sayfa AyarlarıTürkçe Sayfa Ayarları
Merhaba;Size hangi konuda yardımcı olabiliriz ?

Varis Belirtileri

Varis Belirtileri

Varis belirtileri iki temel ayrıma sahiptir. Varisin gözle görülen belirtileri ve hissedilen belirtiler olmak üzere;

Varisin hissedilen belirtileri

 1. Bacakta kaşıntı
 2. Bacak ve ayaklarda ağrı
 3. Dolgunluk hissi
 4. Gece uykuda kramplar

Varisin gözle görülen belirtileri

 1. Bacak ayaklarda şişlik
 2. Bacakta şekil bozukluğu
 3. Bacak renk değişikliği
 4. Kılcal damar yoğunluğunun artışı
 5. Kalın damar görüntüsü

şeklinde sayılabilir.

Bazı durumlarda yukarıda sayılan varis belirtileri görülmeyebilir. Ancak bu varis olmadığı anlamına gelmez. Bacaktaki rahatsızlığın nedeni ancak Radyoloji uzmanı tarafından yapılan varis muayenesi ve renkli doppler ultrason ile tespit edilebilir.

Venöz Hastalık Belirtileri 

Örümcek Damarlar 

Örümcek damar, cildin altında meydana gelen, ancak yüzeyde görülebilecek kadar yakın olan mavi veya mor renkli damarlar için yaygın bir terimdir. Örümcek damarları fiziksel rahatsızlığa neden olabilir, ancak görünümleri nedeniyle, özellikle yaz mevsiminde utanç ve özgüven kaybına neden olabilirler. Örümcek damarları erken evre venöz hastalığın bir göstergesidir ve bunları tedavi etmek sadece görünümü iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda venöz hastalığın ilerlemesini durdurmaya yardımcı olabilir. 

Varisli Damarlar

Varisli damarlar, bacakta genellikle deriden çıkıntı yapan şişkin görünür damarlardır. Venöz yetmezliğin sonucudur: Hatalı bir kapakçık nedeniyle damarda biriken ve çıkıntıya neden olan kan varisli damarlara ve erken evre venöz hastalığın bir belirtisidir. Tedavi edilmezse semptomların artmasına ve görünümün kötüleşmesine neden olabilirler. Varisli damarlar nüfusun yaklaşık yarısını etkiler ve ağrı ve rahatsızlığa neden olmanın yanı sıra, varisli damarlar da görünüşleri ile gereksiz yere mücadele eder. Genellikle sosyal aktiviteyi sınırlarlar ve yaşam kalitelerinde önemli bir değişiklik yaşarlar.

Şişme

Erken evre venöz hastalık belirtileri her zaman acı verici olmasa da hastalık ilerledikçe rahatsızlık hissi yaygındır. Bu, bir gün boyunca veya uzun süre bekledikten sonra kötüleşen yorgunluk veya genel rahatsızlık ile ortaya çıkabilir ve genellikle bacakları kaldırarak rahatlayabilir. Venöz bozukluğu olan bazı kişilerde bacaklarda kaşıntılı cilt veya kramp veya uzun süre ayakta kaldıktan sonra kramp başlayan bacaklar vardır. Diğerleri huzursuz bacak sendromu, ağrı veya şişlik yaşar. Bu semptomlar, görünür damarların varlığında veya yokluğunda ortaya çıkabilir, ancak sıklıkla şişlik eşlik eder.

Kronik şişlik, insanları cildin yüzeyini ve altta yatan dokusunu etkileyebilecek ve cildin şişmesine ve hassaslaşmasına neden olabilecek potansiyel olarak ciddi bir bakteriyel cilt enfeksiyonu olan selülit için risk oluşturur. Venöz semptomları olanlar da flebit için yüksek risk altında olabilir. Bunlar yüzeysel damarlar içinde son derece ağrılı olabilen ve bacak iyileşirken haftalarca hareketsizlik gerektiren pıhtılardır. 

Deride Renk Değişiklikleri

Deride renk ve şekil değişiklikleri venöz hastalığın birçok aşamasında ortaya çıkabilir. Bacak, ayak bilekleri veya dizlerin etrafında şişme oluşabilir. Deride leke olarak görülen kahverengi renk değişikliği, venöz hastalığın ileri evresinin bir işaretidir. Bu, kan damarlarından ve cilt dokusuna sızan kanın bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bu lekelenme beyaz lekelere yol açabilir ve ülserin öncüsüdür.

Diğer cilt değişiklikleri, cildin kalınlaşmasına neden olan bir hastalık olan lipodermoskleroz ve cildin kırmızı veya pullu hale gelmesine neden olan egzama içerir. 

Bacakdaki Ülserler

Venöz staz ülserler genellikle venöz hastalığın ileri bir aşamaya geldiğinin bir göstergesidir. Venöz hastalık ilerleyici olduğundan, venöz reflü sıklıkla ek kapak yetmezliğine yol açabilir. Sonuç olarak, kan birikmesi daha geniş bir alanı etkileyebilir. Kan alt bacağınızda uzun bir süre biriktiğinde, duruma venöz staz denir.

Kan cildin dokusuna sızdığında, şişmeye ve dokuya zarar vermeye başlayabilir. Doku hasarı, kronik olan ve durum tedavi edilmezse iyileşmeyen yaralara veya ülserlere neden olabilir. Ülserler ağrılı veya kaşıntılı olabilir ve sıklıkla sürekli bakım ve pansuman gerektirir. Ülserler tipik olarak kendi başlarına iyileşmedikleri için yaşam kalitesi üzerinde önemli bir etkisi olabilir. 

Çoğu zaman, tedavi seçeneklerinin zayıf anlaşılması nedeniyle, insanlar alternatif olmadığını varsayarsak, yıllar boyunca ülserlerle boğuşabilirler. Venöz bozuklukların kaynağını erken tedavi ederken ülserleri önleyebilirken, zaten bu geç aşama semptomu yaşayanlar tedavide mükemmel başarıya sahip olabilirler. Çoğu durumda, ülseri olan insanlar tam iyileşme ve iyileşmenin tadını çıkarabilirler.

Varis

Varis bacaklardaki toplardamar kapak hastalığıdır. Bu nedenle varisi sadece estetik bir sorun olarak görmek yanlış olur. Varis; Deri altında bulunan yüzeyel damarların veya kaslar arasında bulunan toplardamarların kapak yetmezliği dolayısıyla kanı taşımadaki yetersizliği sonucunda ortaya çıkan bir sağlık sorunudur.

Varis bir estetik sorun olmasının yanı sıra tedavi edilmesi gereken bir damar sağlığı sorunudur.

Varisin ilerleyen aşamaları, hastanın hayat konforunu ciddi derecede olumsuz olarak etkiler. Bu nedenle varisi olan hastaların bu rahatsızlığı ciddiye alarak bu konunun uzmanı olan bir girişimsel radyoloji uzmanına başvurarak tetkik ve tedavisini planlaması tavsiye edilir.

Varis Nedir?

Günümüzde bacağından çeşitli şikâyetleri ve ağrıları olan hastalar ilk olarak varis’ten şüphelenmektedirler. Varis nedir? Bacaklarda bulunan toplardamarların düzenli olarak işlevini yapamamasından dolayı ortaya çıkan hastalıktır. Varis, kalbe doğru giden kirli kan hücrelerinin akışını sağlayan toplardamarların işlevini düzgün yapamaması nedeni ortaya çıkmaktadır.

Gözle görebileceğimiz seviyeye ulaşan varis rahatsızlığını, cilt yüzeyinde damarların belirgin şekilde görülmesi ile fark edebiliriz. Bunun yanı sıra bacakta morarmalar, bacakta şişkinlikler, kaşıntı ve kabarıklık gibi belirtilerde varis’i işaret edebilmektedir. Ancak tüm bu belirtilerin olması kendi başınıza tedavi uygulayabileceğiniz anlamına gelmez. Kimi varis rahatsızlığı olanlar doğru ile yanlışı ayırt etmeden bu sorundan kendi kurtulmak istemektedir. Ancak bu belirtilerin olduğu bir kişi mutlaka uzman doktora görünmesi gerekir. Son yıllarda yapılan en büyük hatalardan biri varis kremi ile çözüm aramaktır.

Varis kremleri kullanmak doğru değildir. Çünkü varis kremleri işe yaramaz.

Bu konuda destek alabileceğiniz işinde yeterli bilgiye sahip Radyoloji uzmanları varis sorununa en etkili çözümü sunmaktadırlar. İster sizin böyle bir şikâyetiniz olsun, ister bir tanıdığınızın varis şikâyeti olsun mutlaka bu konuda uzman bir Radyoloğa başvurarak çözüm aramalısınız. Bu konuda en etkili ve tedavi konusunda uzman olan Radyoloji uzmanları sorunlarınızı kökten çözecek bilgi ve birikime sahip uzmanlardır. Size önerilen varis kremi ile şifa aramak zaman kaybından ve hastalığınızın daha da ileri seviyeye çıkmasından başka bir işe yaramayacaktır. Bu konuda en doğru tedavi yöntemini tıp doktorları sağlayacaktır.

Varis hastaların birçoğu ameliyattan uzak durmak ister ve bıçak altına yatmak istemezler. Damarları ameliyat ile almadan tedavi sürecini yürüten Radyoloji uzmanları ile bıçak altına yatmadan varis rahatsızlığından kurtulabilirsiniz.

Ameliyatsız Varis Tedavisi İle Varisten Kurtulun

Günümüzde varis şikayeti olan birçok kişi mevcuttur. Ancak birçok kişi de yanlış uzmana giderek bıçak altına yatmaktadır. Sizde eğer varis şikayetinden şüpheleniyorsanız ya da varis rahatsızlığınız var ise mutlaka Radyoloji Uzmanı ile görüşerek neler yapılabileceği hakkında bilgiler almalısınız.

Ameliyatsız varis tedavisi yöntemlerinden biri varisli damarın belirlenerek lazer kateteri ile yakılmasıdır. Bu işlem sadece iğne deliği kadar bir yerden giriş yapılarak yapılmakta ve her hangi bir ağrı vermemektedir. Bu nedenle hastalara narkoz bile verilmemektedir. İşlem sırasında hasta uyutulmaz. Ağrı duymadan uygulanan bu işlem yaklaşık bir saat kadar sürer. Bir saat kadar süren ve lazer kateteri ile yakılan bölge temizlenerek hasta varisten kurtarılmaktadır.

İşlem sonrasında ise hastaya varis çorabı giydirilmekte ve evine gönderilmektedir. Varis köpük tedavisi yada lazerle varis tedavisi sonrasında Basit ve ameliyatsız bu işlemin hemen ertesi günü hasta işine gidebilir ve tüm sosyal aktivitelerine kaldığı yerden devam edebilir. Ancak bir ay boyunca hasta varis çorabını her gün giymesi gerekir. 

 

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • E
  Emine Kurt19.12.2018

  Rengin hocam merhaba, benim bacaklarımda bulunan varislerin bazıları bazen tamamen görünmez oluyor. bazen yeniden çıkıyor. bu varislerin tedavi edilmesi gerekir mi?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Emine Hanım öncelikle geçmiş olsun. Varisleriniz varsa en kısa zamanda doppler ultrason çekinmenizi,muayene olmanızı ve tedavi olmanızı size öneririm. 0532 385 31 93 numaralı telefon numaramızdan bize ulaşarak detaylı bilgi alabilirsiniz.Teşekkürler.

 • K
  Korhan Abay17.09.2018

  merhaba, benim uzun zaman önce varis teşhisim konuldu. Ancak yukarıda belirttiğiniz varis belirtilerinin çoğu bende yok acaba varis olmama ihtimalim var mı?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Korhan bey öncelikle geçmiş olsun. Varisler kendini iç kısımda saklayabilir .Örneğin ; deri altında,kas arasında ve kemik arkalarında. Bunlar gibi kendini saklamış varisleri insan gözüyle görmek zordur. Kesin tanısı içi kliniğimizde muayene olmak ev Ayakta Doppler Us çekerek teşhisi konulmalıdır. Kendini saklayan varisler tedavi edilmez ise bir süre sonra kendini şiddetli bir şeklide göstererek hayatınızı olumsuz yönden etkilemektedir. Varislerde doğru tanı,doğru tedavi çok önemlidir. En kısa sürede sizi muayene etmek isteriz. İyi günler dileriz.

Soru Sor
Adres Ufuk Üniversitesi Caddesi, Farilya Business Center, No: 8 Kat: 14 Ofis: 68 Çukurambar / Çankaya / Ankara Klinik 0312 224 1314 Mobil 0532 385 3193 Mail infodrrengin.com
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0312 224 13140532 385 3193