1. HASTA YORUMLARI
 2. SIK SORULANLAR
Köpük TedavisiKÖPÜKLE VARİS TEDAVİSİ
 1. HASTA YORUMLARI
 2. +90312 224 1314
Köpük TedavisiKöpük Tedavisi
Merhaba;Size hangi konuda yardımcı olabiliriz ?

Varis Nedir

Varis Nedir

Varis

Varis bacaklardaki toplardamar kapak hastalığıdır. Bu nedenle varisi sadece estetik bir sorun olarak görmek yanlış olur. Varis; Deri altında bulunan yüzeyel damarların veya kaslar arasında bulunan toplardamarların kapak yetmezliği dolayısıyla kanı taşımadaki yetersizliği sonucunda ortaya çıkan bir sağlık sorunudur.

Varis bir estetik sorun olmasının yanı sıra tedavi edilmesi gereken bir damar sağlığı sorunudur.

Varisin ilerleyen aşamaları, hastanın hayat konforunu ciddi derecede olumsuz olarak etkiler. Bu nedenle varisi olan hastaların bu rahatsızlığı ciddiye alarak bu konunun uzmanı olan bir girişimsel radyoloji uzmanına başvurarak tetkik ve tedavisini planlaması tavsiye edilir.

Varis Nedir?

Günümüzde bacağından çeşitli şikâyetleri ve ağrıları olan hastalar ilk olarak varis’ten şüphelenmektedirler. Varis nedir? Bacaklarda bulunan toplardamarların düzenli olarak işlevini yapamamasından dolayı ortaya çıkan hastalıktır. Varis, kalbe doğru giden kirli kan hücrelerinin akışını sağlayan toplardamarların işlevini düzgün yapamaması nedeni ortaya çıkmaktadır.

Gözle görebileceğimiz seviyeye ulaşan varis rahatsızlığını, cilt yüzeyinde damarların belirgin şekilde görülmesi ile fark edebiliriz. Bunun yanı sıra bacakta morarmalar, bacakta şişkinlikler, kaşıntı ve kabarıklık gibi belirtilerde varis’i işaret edebilmektedir. Ancak tüm bu belirtilerin olması kendi başınıza tedavi uygulayabileceğiniz anlamına gelmez. Kimi varis rahatsızlığı olanlar doğru ile yanlışı ayırt etmeden bu sorundan kendi kurtulmak istemektedir. Ancak bu belirtilerin olduğu bir kişi mutlaka uzman doktora görünmesi gerekir. Son yıllarda yapılan en büyük hatalardan biri varis kremi ile çözüm aramaktır.

Varis kremleri kullanmak doğru değildir. Çünkü varis kremleri işe yaramaz.

Bu konuda destek alabileceğiniz işinde yeterli bilgiye sahip Radyoloji uzmanları varis sorununa en etkili çözümü sunmaktadırlar. İster sizin böyle bir şikâyetiniz olsun, ister bir tanıdığınızın varis şikâyeti olsun mutlaka bu konuda uzman bir Radyoloğa başvurarak çözüm aramalısınız. Bu konuda en etkili ve tedavi konusunda uzman olan Radyoloji uzmanları sorunlarınızı kökten çözecek bilgi ve birikime sahip uzmanlardır. Size önerilen varis kremi ile şifa aramak zaman kaybından ve hastalığınızın daha da ileri seviyeye çıkmasından başka bir işe yaramayacaktır. Bu konuda en doğru tedavi yöntemini tıp doktorları sağlayacaktır.

Varis hastaların birçoğu ameliyattan uzak durmak ister ve bıçak altına yatmak istemezler. Damarları ameliyat ile almadan tedavi sürecini yürüten Radyoloji uzmanları ile bıçak altına yatmadan varis rahatsızlığından kurtulabilirsiniz.

Ameliyatsız Varis Tedavisi İle Varisten Kurtulun

Günümüzde varis şikayeti olan birçok kişi mevcuttur. Ancak birçok kişi de yanlış uzmana giderek bıçak altına yatmaktadır. Sizde eğer varis şikayetinden şüpheleniyorsanız ya da varis rahatsızlığınız var ise mutlaka Radyoloji Uzmanı ile görüşerek neler yapılabileceği hakkında bilgiler almalısınız.

Ameliyatsız varis tedavisi yöntemlerinden biri varisli damarın belirlenerek lazer kateteri ile yakılmasıdır. Bu işlem sadece iğne deliği kadar bir yerden giriş yapılarak yapılmakta ve her hangi bir ağrı vermemektedir. Bu nedenle hastalara narkoz bile verilmemektedir. İşlem sırasında hasta uyutulmaz. Ağrı duymadan uygulanan bu işlem yaklaşık bir saat kadar sürer. Bir saat kadar süren ve lazer kateteri ile yakılan bölge temizlenerek hasta varisten kurtarılmaktadır.

İşlem sonrasında ise hastaya varis çorabı giydirilmekte ve evine gönderilmektedir. Varis köpük tedavisi yada lazerle varis tedavisi sonrasında Basit ve ameliyatsız bu işlemin hemen ertesi günü hasta işine gidebilir ve tüm sosyal aktivitelerine kaldığı yerden devam edebilir. Ancak bir ay boyunca hasta varis çorabını her gün giymesi gerekir. 

Varis nedir diye soruyorsanız ancak yeterli cevap veremediysek lütfen bize ulaşın.

 • Varis Nasıl Oluşur?
  Varis Nasıl Oluşur?

  Bacaklarda bulunan toplardamar işlevini tam anlamı ile yapamaz duruma gelmesi ile varis ortaya çıkmaktadır. En basit ve yalın hali ile varis neden oluşur bu şekilde ifade edebiliriz. Ancak varis rahatsızlığının neden ve nasıl oluştuğunu merak ediyorsanız, daha detaylı bilgileri şu şekilde de aktarabiliriz. Bacaklarında şişme görülmesi, morarmaların oluşması, damarların belirgin şekilde görünmesi varis rahatsızlığının belirtileri olarak gösterilmektedir. Bacaklarda bulunan toplardamarlardan bir veya birkaç tanesinin görevini yapamaması nedeni ile ortaya çıkan varis, şu şekilde oluşmaktadır. Kan hücrelerinin kalbe doğru gitmesini sağlayan toplardamarların içerisinde ki kapakçıkların kan akışını yukarı vermesini sağlamakta ve alta kaçmasına izin vermemektedir.

  Fakat toplardamar içerisinde bulunan kapakçıklar, damarın genişlemesi ile birlikte görevini yapamaz duruma gelir ve kirli kan aşağıya doğru kaçar. Kapakçıkların işlevini yapamamasından kaynaklı olarak kanın yukarı gidememesi ve kirli kanın altta kalması zaman içerisinde damarlarda tıkanmalara neden olmaktadır. Tıkanan damarlar ise kan akışını engellediği için damarın morarmasına neden olur ve ciltte bile gözle görülür hale gelmesine neden olur. Çapı genişlemiş olan toplardamarların içerisinden geçen kan hücrelerinde bulunan kirli kanın kalbe gitmesi gerekirken kapakçıkların düzgün çalışmaması nedeni ile aşağıya geri gider. Bu konuda ise en iyi tedavi sürecini Radyoloji uzmanları verir. Çeşitli nedenlerden dolayı ayağınızda ki rahatsızlıklarınızdan kısa sürede ve bıçak altına yatmadan Radyoloji uzmanları ile kurtulmak mümkün.

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • F
  Funda Söğüt04.02.2019

  Merhaba Dr. Rengin Türkgüler bacaklarımda Kılcal damarlar var Muayene olmak istiyorum

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Funda Hanım merhabalar. Kılcal ve orta dereceli varislere köpük skleroterapi tedavisi uyguluyorum. Randevu ve fiyat bilgisi için 0532 385 231 93 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

 • H
  Hayriye19.12.2018

  benim bacaklarımda çok büyük solucan gibi varizler var. Varizlerin tedavisini yaptırmak için defalarca doktorlara gittim. bütün doktorlar varis çorabı giymem gerektiğini söylediler. variz çorabı giydiğim halde bir türlü iyileşmiyor. variz tedavisi için bana ne tavsiye edersiniz.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Hayriye hanım öncelikle geçmiş olsun.Ne yazık ki varislerin kremlerle ve varis çorabıyla tedavisi olmuyor. Venöz yetmezlik,damar genişlemesi,ameliyatlık damarlara ameliyatsız varis tedavisi olan teknolojinin son örneği endovenöz lazer ablasyon (EVLA) tedavisi,kılcal ve orta dereceli varislere de köpük skleroterapi tedavisi uyguluyorum. İlk olarak sizi muayene etmem gerekmektedir. Doppler ultrason sonucuna göre gerekli tedaviyi uygularım. Çok kolay ve sağlıklı işlemlerdir. Herhangi bir tekrarlaması yoktur. Anestezi ve kesi alamdan yürüyerek gelip gideceğiniz bu tedavi yöntemleri için ek kısa zamanda kliniğimde sizi görmek beni mutlu eder.Aksi takdirde göz ardı ederseniz daha büyük sağlık problemleri ile karşılaşa bilirsiniz. Teşekkürler.

 • H
  Hüseyin Uçan19.12.2018

  iki yıl önce sağ bacağımdan varis ameliyatı oldum. şimdi aynı bacağımda yeniden varisli damarlar oluşmaya başladı. diğer bacağımda da kılcal varisler çoğalmaya başladı. size gelsem kesin çözüm bulabilir misiniz?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Hüseyin bey geçmiş olsun. Sizi görmem,muayene etmem ve doppler US çekmem gerekmektedir. Sonucunuza göre gerekli tedavi yöntemini uygulayarak varislerinizden kurtulmanızı kesin olarak sağlarım. Detaylı bilgi ve randevu için 0532 385 31 93 numaralı telefon numaralı hattımızdan bize ulaşabilirsiniz, teşekkürler.

 • F
  Fatma Gorduk16.12.2018

  Merhaba ben ankaradayim 25 yılı Geçen varis problem im var bundan 15 yıl önce varis ameliyatı yaptırdım anestezi vermeden Sağ bacaktan kesiler yapıp aldılar bir kaç yıl sonra daha büyük varislerim oluştu sürekli bacaklarımda şişlik oluşuyor Kesin tedavi için araştırma yapıyorum tedavinizin ücreti ve sigorta ile mi sormak istedim

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Fatma hanım merhabalar ! Öncelikle geçmiş olsun. Buradan maalesef tanı koymak oldukça zordur.Sizi muayene etmem ve doppler ultrason çekmem gerekmektedir. Ultrason sonucunuza göre size uygun olan tedavi planını belirliyorum. Detaylı bilgi için 0532 385 31 93 numaralı hattımızdan bize ulaşabilirsiniz. Teşekkürler.

Soru Sor
Adres Ufuk Üniversitesi Caddesi, Farilya Business Center, No: 8 Kat: 14 Ofis: 68 Çukurambar / Çankaya / Ankara Klinik 0312 224 1314 Mobil 0532 385 3193 Mail infodrrengin.com
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 3193 0312 224 1314