1. HASTA YORUMLARI
 2. SIK SORULANLAR
Türkçe Sayfa AyarlarıKÖPÜKLE VARİS TEDAVİSİ
 1. HASTA YORUMLARI
 2. +90312 224 1314
Türkçe Sayfa AyarlarıTürkçe Sayfa Ayarları
Merhaba;Size hangi konuda yardımcı olabiliriz ?

Köpük Tedavisi Nasıl Yapılır?

Köpük tedavisi nasıl yapılır?

Köpük tedavisi skleroterapide kullanılan ilacın köpürtülerek damar içinde kullanılması suretiyle yapılır.

Varis oluşmuş damar içindeki kapakçıklar çalışmaz hale gelmiştir ve artık düzelmesi de mümkün değildir. Bu nedenle varis oluşmuş damarın kapatılmasından başka yol kalmamıştır. Böyle bir durumda varisli damarın kapatılması için kullanılan yöntemlerden biri de köpükle varis tedavisidir.

Köpükle varis tedavisinde damar içine verilecek olan ilaç enjektör yardımıyla ve özel aparatlar ile köpürtülür. Bu köpük daha sonra saç kılı kadar ince iğneler yardımıyla varisli damara zerk edilir.

Köpük tedavisi nedir?

Bu işlemin yapılması sırasında varisli damarın nerede bulunduğu derin damarla ne kadar ilişkili olduğuna ultrason ile bakılır. Böylece verilecek ilacın miktarı tam olarak tespit edilir. İlaç verildiğinde de damarın içinde nereye kadar nüfuz ettiği ultrason yardımıyla anlaşılır.

Ultrason bu işlemin olmazsa olmazı olup körlemeye yapılacak bir köpük tedavisinin sonuçları çok ağır olabilir. Çünkü kullanılan ilaç çok kuvvetli bir ilaç olup damar içi yerine dokular arasına verilmesi halinde dokularda yanmaya ve yara açılmasına neden olabilir. Bu nedenle işlemin bir deneyimli bir girişimsel radyoloji uzmanı tarafından yapılması yararlı olur. Bu yöntem kılcal damar köpük tedavisi olarak da bilinir.

Damar içine köpük uygulandıktan bir müddet sonra damar iç çeperindeki tahribattan dolayı damar içine doğru yapışarak kapanır. Bu tedavinin başarılı olduğunu gösterir. Tedaviden bir süre sonra ultrason ile yapılacak kontrol ile tedavinin başarısı da tespit edilir.

Köpük tedavisi hakkında daha ayrıntılı bilgi ve randevu için bize ulaşın

Köpük Tedavisi Nasıl Yapılır?Sık Sorulan Sorular1
 • Köpük Tedavisi Ağrılı Mıdır?
  Köpük Tedavisi Ağrısız Bir Tedavi Yöntemidir. 

  Varis hastalarının tedavi öncesinde çok sordukları soruların başında köpük tedavisi ağrılı mıdır? olmaktadır.

  Varis hastalığının tedavisinde çok sık başvurulan bir yöntem olan köpükle varis tedavisi hastalar için konforlu ve ağrısız bir tedavi imkanı sunmaktadır. 

  Köpük Tedavisi sırasında bacak toplardamarlarının içerisine uygulanan ilaç damar içinde etki yapmaktadır. Bu etki sayesinde bacak toplardamarları yapışarak kapanmaktadır. Varis bu şekilde sona ermektedir. 

  Tedavinin yapılması sırasında bacak toplardamarlarına çok ince iğneler ile ilaç verilmektedir. Kullanılan iğneler çok çok ince oldukları için neredeyse hiç ağrı duyulmaz. 

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • E
  Ersen Çoşkun27.02.2019

  Varis köpük tedavisi yapan hastaneler hakkında bilgi alabilir miyim. Teşekkürler

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Ersen bey merhabalar. Varis köpük tedavisi yapan hastaneler hakkında pek bir bilgiye sahip değilim. Çok yaygın tedavi yöntem, değildir. Özel muayenehanelerde yapılıyor genel olarak. Varis köpük tedavisi için detaylı bilgi amacı ile 0532 385 31 93 numaralı klinik hattımızı arayabilirsiniz.Teşekkürler.

 • E
  Esma Kaya19.12.2018

  Rengin hanım merhaba. Benim bacaklarımda çok fazla kılcal varis var. Uzun zamandır da duruyorlar. Bu varisler ağrı yapmıyor ama görüntüsü çok rahatsız edici. Bu kılcal damar varislerinden kurtulmak için ne yapmalıyım . Ankara da skleroterapi yapan çok yer var ama güvenemedim. sizce yaptırmalı mıyım?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Esma hanım merhaba ! Sizi muayene ediyorum,doppler USG çektikten sonra kılcal ve orta dereceli varislere köpük skleroterapi tedavisi uyguluyorum. Şimdi bir sorun yaratmasa da ilerleyen zamanlarda kaşıntı,kramp,çoğalma gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. En kısa zamanda muayene olmanızı ve tedavi olmanızı öneririm. Detaylı bilgi ve randevu için 0532 385 31 93 numaralı klinik numaramızdan bize ulaşabilirsiniz.

 • A
  Aydan Kocatürk19.12.2018

  Hocam merhaba köpükle varis tedavisinin yaz aylarında yapılması sıkıntı olur mu? Şimdi gelmek daha iyi olur ? Teşekkurler

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Aydan hanım yaz veya kış mevsiminde yapılabilir bir tedavidir. Bir süre varis çorabı giymenizi istiyorum. Serin havalarda da tercih eden hastalarım var,sıcak havalarda da. Tamamen hastama bağlıdır.Kendisi nasıl rahat ederse o zaman tedavimi uyguluyorum. YAzın veya kışın yaptırmanızın bir sakıncası olmaz.Teşekkür ederim.

 • A
  Alev Kurt11.10.2018

  hocam merhaba, köpük tedavisi yaptırmak istiyorum. bu tedavi sırasında çok ağrı duyuluyor mu. tedavi olduktan sonra da ağrı oluşuyor mu?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhabalar Alev Hanım öncelikle geçmiş olsun. Skleroterapi (köpük tedavisi) kılcal ve orta derece varislerde uygulanmaktadır. Tedavimiz çok ince bir iğneyle gerçekleşmiş oluyor. İşlem sırasında ağrı hissetmiyorsunuz. Tedaviye yürüyerek gelip yürüyerek gidiyorsunuz. Bir hafta kadar varis çorabın giymenizi istiyoruz. Seanslar maksimum 45 dakika sürüyor. Detaylı bilgi için bize 0532 385 31 93 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

Soru Sor
Adres Ufuk Üniversitesi Caddesi, Farilya Business Center, No: 8 Kat: 14 Ofis: 68 Çukurambar / Çankaya / Ankara Klinik 0312 224 1314 Mobil 0532 385 3193 Mail infodrrengin.com
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0312 224 13140532 385 3193