1. HASTA YORUMLARI
  2. SIK SORULANLAR
Türkçe Sayfa AyarlarıKÖPÜKLE VARİS TEDAVİSİ
  1. HASTA YORUMLARI
  2. +90312 224 1314
Türkçe Sayfa AyarlarıTürkçe Sayfa Ayarları
Merhaba;Size hangi konuda yardımcı olabiliriz ?

Varis Nasıl Oluşur?

Varis Nasıl Oluşur?

Varis Nasıl Oluşur?

Bacaklarda bulunan toplardamar işlevini tam anlamı ile yapamaz duruma gelmesi ile varis ortaya çıkmaktadır. En basit ve yalın hali ile varis neden oluşur bu şekilde ifade edebiliriz. Ancak varis rahatsızlığının neden ve nasıl oluştuğunu merak ediyorsanız, daha detaylı bilgileri şu şekilde de aktarabiliriz. Bacaklarında şişme görülmesi, morarmaların oluşması, damarların belirgin şekilde görünmesi varis rahatsızlığının belirtileri olarak gösterilmektedir. Bacaklarda bulunan toplardamarlardan bir veya birkaç tanesinin görevini yapamaması nedeni ile ortaya çıkan varis, şu şekilde oluşmaktadır. Kan hücrelerinin kalbe doğru gitmesini sağlayan toplardamarların içerisinde ki kapakçıkların kan akışını yukarı vermesini sağlamakta ve alta kaçmasına izin vermemektedir.

Fakat toplardamar içerisinde bulunan kapakçıklar, damarın genişlemesi ile birlikte görevini yapamaz duruma gelir ve kirli kan aşağıya doğru kaçar. Kapakçıkların işlevini yapamamasından kaynaklı olarak kanın yukarı gidememesi ve kirli kanın altta kalması zaman içerisinde damarlarda tıkanmalara neden olmaktadır. Tıkanan damarlar ise kan akışını engellediği için damarın morarmasına neden olur ve ciltte bile gözle görülür hale gelmesine neden olur. Çapı genişlemiş olan toplardamarların içerisinden geçen kan hücrelerinde bulunan kirli kanın kalbe gitmesi gerekirken kapakçıkların düzgün çalışmaması nedeni ile aşağıya geri gider. Bu konuda ise en iyi tedavi sürecini Radyoloji uzmanları verir. Çeşitli nedenlerden dolayı ayağınızda ki rahatsızlıklarınızdan kısa sürede ve bıçak altına yatmadan Radyoloji uzmanları ile kurtulmak mümkün.

Adres Ufuk Üniversitesi Caddesi, Farilya Business Center, No: 8 Kat: 14 Ofis: 68 Çukurambar / Çankaya / Ankara Klinik 0312 224 1314 Mobil 0532 385 3193 Mail infodrrengin.com
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0312 224 13140532 385 3193